|   | 

Aloes - właściwości pielęgnacyjne i lecznicze

Aloes to roślina o wielu cennych właściwościach, z których obecnie możemy wszyscy i często korzystać. W sklepach dosyć łatwo jest znaleźć aloes w butelkach, przeznaczony do picia, ale również można go znaleźć w przeróżnych produktach pielęgnacyjnych, jako ich wartościowy składnik. Co warto wiedzieć o aloesie? Do czego najlepiej go stosować i jak wpływa na ludzki organizm?

Aloes zwyczajny

Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych, który liczy około 550 gatunków. Oczywiście, najlepiej znany jest aloes zwyczajny, zwany inaczej barbadoskim. Jego łacińska, równie często używana nazwa, to "aloe vera". To gatunek byliny, który pochodzi z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej. Aloes ten znany jest jako roślina ozdobna, chętnie uprawiana w domach i mieszkaniach także i w Polsce. Znane są jednak również jej właściwości lecznicze oraz kosmetyczne. Można też dodać - jako ciekawostkę - że w czasach biblijnych Żydzi używali olejku aloesowego do balsamowania zwłok. 

Aloes - właściwości lecznicze 

Aloes znany jest ze swoich licznych, dobroczynnych oddziaływań na zdrowie człowieka. Stosowany zewnętrznie na skórę pomaga złagodzić oparzenia i odmrożenia. Przyspiesza gojenie się ran i wspiera proces leczenia w przypadku innych, skórnych chorób, jak na przykład łuszczyca. Niektórzy specjaliści nie zalecają przyjmować aloesu do picia przez zbyt długi okres czasu, ponieważ może negatywnie wpływać na nerki. Inni jednak donoszą, że obniża on poziom glukozy i lipidów, więc powinien być składnikiem diety na przykład cukrzyków. Ponadto ocenia się, że aloes podnosi odporność, pomaga uporać się z alergią i działa przeciwbólowo. Dowiedz się więcej o właściwościach aloesu na https://duoaloes.pl/wlasciwosci-aloesu

Aloes do picia

Aloes często znajdujemy w sklepach w formie gotowych soków czy napojów, przeznaczonych do picia. Można kupić wersję z miąższem lub bez. Oczywiście, nie wszystkie produkty są tak samo cenne - w niektórych zawartość tej rośliny jest bowiem o wiele większa niż w innych. W przypadku niektórych wersji wystarczy już łyżka lub 2 łyżki dziennie - inne napoje można pić całymi butelkami. Specjaliści twierdzą, że warto przyjmować aloes, bo wzmacnia, odżywia, oczyszcza. Choć rzecz jasna niektórzy nie powinni po niego sięgać - na przykład kobiety w ciąży.

aloes pielęgnacja

Aloes - pielęgnacja 

Aloes wykazuje nie tylko działanie lecznicze, lecz również pielęgnacyjne - stosowany jest zatem nie tylko w medycynie naturalnej, lecz również i w kosmetologii. Zarówno w naturalnej, jak i w przetworzonej formie znakomicie oddziałuje na skórę oraz włosy. Aloes koi i nawilża, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się nawet małych ranek na skórze. Wnętrze liści tej rośliny zawiera przeszło 200 aktywnych substancji, które odżywiają, koją, nawilżają, wygładzają, poprawiają ukrwienie skóry i spowalniają rozwój bakterii, wirusów oraz grzybów. 

Aloes na włosy

Aloes jest składnikiem wielu odżywek, szamponów, olejków pielęgnacyjnych - ale można również wykonać z niego we własnym domu kosmetyki naturalne, które także będą świetnie działać. W jaki sposób oddziałują na włosy? Wzmacniają je, poprawiają ukrwienie skóry, wspomagają leczenie łupieżu, stymulują wzrost włosów i ułatwiają ich rozczesywanie. Aloes jest doskonałym składnikiem mieszanek myjących i wszelakich płukanek - działa odświeżająco i kojąco. Od razu czuje się różnicę!

Aloes na twarz

Aloes może być również składnikiem kremów, balsamów czy toników. Znakomicie łagodzi podrażnienia, więc jeśli ktoś zmaga się z chorobami skórnymi, znajdzie w aloesie wielkie wsparcie w leczeniu. Ponadto zaś roślina ta pomaga wygładzać skórę, nawilżać ją i zachować piękną, świeżą - nadaje się więc do nakładania na całe ciało, a przede wszystkim na twarz, którą szczególnie chcemy uchronić przed zmarszczkami. Aloes zmniejsza też obrzęki i koi skórę, która była zbyt długo eksponowana na słońcu.

Aloes - uprawa

Popularność aloesu sprawiła, że coraz więcej osób pragnie mieć tą roślinę we własnym domu i samodzielnie korzystać z jej cennych właściwości. Aloes uprawiany jest jako roślina doniczkowa - wyłącznie w pomieszczeniach. Potrzebuje dużej ilości światła, ale nie lubi nadmiaru wody. 

Materiał partnera zewnętrznego - luxvitale.pl

Zobacz również