|   | 

Grypa a przeziębienie - czym się różnią?

Pogoda za oknem nie rozpieszcza, a duże zmiany temperatur w ciągu dnia w okresie jesiennym sprzyjają pojawianiu się różnych infekcji. Ten jesienno-zimowy okres to czas, w którym szczególnie narażeni jesteśmy na przeziębienie lub grypę. No właśnie... Czy wiemy jak trafnie rozpoznać rodzaj infekcji? Choć obie choroby z pozoru mogą wydawać się podobne, tak naprawdę różnią się one pod względem wielu aspektów. Sprawdź jaka jest różnica między grypą a przeziębieniem i podejmij skuteczną walkę z właściwie zdiagnozowaną infekcją. 

Przeziębienie a grypa - różnice w kwestii przyczyn

Obie przypadłości wywoływane są przez wirusy. Przeziębienie to jednak wirusowa infekcja jedynie górnych dróg oddechowych, czyli nosa i gardła, która może być wywołana przez któryś spośród grupy stu różnych wirusów. Natomiast grypa to wirusowa infekcja całego układu oddechowego, czyli nosa, gardła i płuc, która może być wywołana przez corocznie mutującego się wirusa grypy. 

Grypa a przeziębienie - różnice w kwestii objawów

Zdiagnozowanie czy infekcja, z jaką chory się zmaga, to grypa czy przeziębienie jest dość łatwa, jeśli zna się podstawowe różnice dotyczące objawów obu przypadłości. Podstawowe różnice to: 

  • temperatura - w przypadku grypy temperatura zwykle jest wysoka i sięga nawet powyżej 39 stopni, w przypadku przeziębienia temperatura zwykle wcale nie wzrasta, a jeśli już to termometr nie pokazuje wartości wyższej niż 38 stopni, 
  • dolegliwości bólowe - w przypadku grypy pojawiają się dolegliwości bólowe układu kostno-stawowego oraz silny ból głowy, w przypadku przeziębienia takie objawy pojawiają się bardzo rzadko, częściej chory skarży się na uporczywy ból gardła, 
  • kaszel - w przypadku grypy choremu towarzyszy kaszel mokry, który wraz z rozwojem infekcji staje się coraz bardziej uciążliwy, w przypadku przeziębienia natomiast u chorego pojawia się kaszel suchy, może dochodzić również do odksztuszania wydzieliny,
  • inne dolegliwości - w przypadku grypy często pojawia się uczucie zmęczenia, a także silne dreszcze, u chorego często stwierdza się zaleganie wydzieliny w klatce piersiowej, czasem pojawiają się też nudności, wymioty oraz biegunka. W przypadku przeziębienia dolegliwości jakie towarzyszą choremu to przede wszystkim uciążliwy katar, a także obrzęknięta i przekrwiona błona śluzowa, 
  • przebieg - objawy w przypadku grypy pojawiają się bardzo szybko, chory zaraża inne osoby najsilniej na dzień lub dwa przed pojawieniem się pierwszych objawów oraz od pięciu do nawet siedmiu dni od kiedy objawy ustaną. W przypadku przeziębienia objawy pojawiają się bardzo powoli i zwykle są one dość łagodne, chory najsilniej zaraża osoby postronne w drugim lub trzecim dniu po wystąpieniu pierwszych objawów. 

Jeszcze więcej informacji na temat różnic dotyczących objawów jakie towarzyszą grypie i przeziębieniu znajdziesz w artykule: grypa czy przeziębienie.

Grypa i przeziębienie - leczenie 

Proces leczenia grypy należy rozpocząć od pozostania w domu i wygrzania się w łóżku. Chory nie powinien narażać się na działanie czynników zewnętrznych, które mogłyby jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na jego stan zdrowia i nasilić objawy. Należy bezwzględnie pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli w przypadku chorego mamy już do czynienia z infekcją bakteryjną, lekarz przepisuje wówczas antybiotykoterapię. W przypadku przeziębienia najważniejsze jest, aby przez czas uaktywniających się objawów również pozostać w łóżku. Podwyższona temperatura ciała hamuje bowiem rozwój i powstawanie nowych wirusów. Ważne jest zatem, aby chory dodatkowo rozgrzewał się też ciepłą herbatą na przykład z sokiem malinowym. Na wodnisty katar dodatkowo pomogą inhalacje z soli kuchennej, a na suchy kaszel i drapanie w gardle sprawdzi się płukanie gardła domowym roztworem, również z soli kuchennej. 

Grypa a przeziębienie - powikłania 

Prawidłowe zdiagnozowanie rodzaju infekcji, jaka występuje u chorego, jest o tyle istotne, aby nie dopuścić do pojawienia się groźnych dla organizmu powikłań. O ile w przypadku przeziębienia powikłaniem może być zapalenie spojówek, co jednak zdarza się bardzo rzadko, o tyle w przypadku grypy kwestia późniejszych powikłań jest bardzo poważna. U chorego może dojść bowiem do zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia opon mózgowych. W niektórych przypadkach powikłania mogą nawet zakończyć się śmiercią chorego. Dlatego w przypadku nasilających się objawów choroby lub objawów utrzymujących się przez kilka kolejnych dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również