|   | 

Jak leczyć rany cukrzycowe – poradnik

Skaleczenia, zadrapania, oparzenia, otarcia, odciski - takie drobne urazy przytrafiają się dość często każdemu z nas. O ile u osób niedotkniętych cukrzycą nie są one powodem do większych obaw i troski, o tyle u diabetyków mogą stanowić źródło poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem przeczytać poniższy poradnik i dowiedzieć się, jak leczyć rany cukrzycowe? 

Cukrzyca a gojenie ran

Bezdyskusyjnie, proces gojenia się ran u diabetyków przebiega inaczej, trudniej niż u osób zdrowych. Dzieje się tak z kilku powodów, do których zaliczyć można:

 1. zaburzenia krążenia krwi – blaszki miażdżycowe, które u chorych tworzą się w tętnicach o wiele szybciej, przyczyniają się do spowolnienia przepływu krwi, co z kolei w konsekwencji wpływa na gorsze zaopatrywanie tkanek w tlen;

 2. upośledzenie funkcji białych krwinek – zbyt wysoki poziom glukozy sprawia że białe krwinki zostają uszkodzone i nie są w stanie podjąć skutecznej walki z atakującymi organizm bakteriami;

 3. brak równowagi wodnej – zbyt duże stężenie cukru wpływa na zwiększone wydzielanie wody przez komórki i jednoczesne jej wchłanianie przez inne tkanki, co wpływa negatywnie na proces gojenia się ran;

 4. uszkodzenia nerwów, czyli neuropatia – często diabetycy doznają drobnych urazów, których nie są do końca świadomi przez to, że ich nerwy są uszkodzone, a ich poziom odczuwania – upośledzony.

Jak leczyć rany cukrzycowe?

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, rany u cukrzyków mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. W najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do amputacji. By tego uniknąć należy bezwzględnie przestrzegać kilku niezwykle ważnych zasad:

 1. nie bagatelizować – każda, nawet najdrobniejsza rana powinna zostać opatrzona;

 2. oczyszczać – do obmycia rany należy użyć zwykłej, bieżącej wody;

 3. nie stosować wody utlenionej, mydła i jodyny – mogą one podrażnić niepotrzebnie skórę wokół rany i jeszcze bardziej utrudnić gojenie; 

 4. posmarować odcisk, zadrapanie, skaleczenie maścią z antybiotykiem;

 5. chronić ranę przy pomocy sterylnego opatrunku i bandaża;

 6. unikać nadmiernego uciskania zranionego miejsca; 

 7. obserwować – sprawdzać zmienione miejsce, stale nadzorować czy proces gojenia przebiega pomyślnie;

 8. zgłosić się do lekarza – w przypadku jakichkolwiek kłopotów i komplikacji należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.  

Leczenie ran cukrzycowych - profilaktyka

Pisząc o leczeniu ran cukrzycowych, nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak ważna jest profilaktyka. Co można zrobić, aby uniknąć powstawania niebezpiecznych otarć, skaleczeń, odcisków? Przede wszystkim uważać. Pozornie może wydać się to banalne, jednak prawdą jest, że cukrzycy muszą być zdecydowanie bardziej ostrożni przy wykonywaniu wszystkich codziennych czynności. Poza tym powinni zwracać uwagę na stan swojej skóry, tj. obserwować każdą zmianę. To, co jest niezwykle istotne, to także właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry.

 

Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu poradnikowi wiecie już, jak zapobiegać powstawaniu skaleczeń oraz jak leczyć rany cukrzycowe. Coraz większa świadomość oraz dogłębna wiedza na ten temat zdecydowanie pomoże zapobiec przykrym i bolesnym konsekwencjom tej choroby. 

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również