|   | 

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Prawidłową ocenę narządów jamy brzusznej utrudnia przede wszystkim zaleganie treści pokarmowych oraz gazu w żołądku, jelitach i dwunastnicy. Badanie USG powinno być zatem wykonywane na czczo.

Badanie USG polega na pokryciu skóry w okolicach diagnozowanej części ciała specjalnym żelem. Pozwala to na uzyskanie pełnego kontaktu z głowicą aparatu oraz wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Pacjent przyjmuje w tym czasie odpowiednią pozycję oraz oddycha zgodnie z zaleceniami lekarza. Przesuwanie głowicy apartu po skórze pozwala na uzyskanie obrazu badanego narządu, widocznego na ekranie monitora. Podobnie wygląda to w przypadku badania USG jamy brzusznej, do którego należy odpowiednio się przygotować.

Czy można jeść posiłki i czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Prawidłową ocenę narządów jamy brzusznej utrudnia przede wszystkim zaleganie treści pokarmowych oraz gazu w żołądku, jelitach i dwunastnicy. Badanie USG powinno być zatem wykonywane na czczo. Posiłków nie można spożywać przynajmniej na 6 godzin przed wizytą u lekarza. Osobną kwestią pozostaje to, czy pić wodę przed USG jamy brzusznej. Dopuszczalne jest przyjmowanie jej jedynie w niewielkich ilościach, wypijanych niedużymi porcjami. Woda powinna być niegazowana. Należy też unikać podczas picia nadmiernego połykania powietrza. Przed badaniem nie powinno się również żuć gumy i palić papierosów. Jeżeli pacjent bierze jakieś leki, może je przyjąć najpóźniej na godzinę przed USG. W dzień poprzedzający badanie, w godzinach popołudniowych i wieczornych powinno się unikać pokarmów i płynów o działaniu wzdymającym. Pacjentów z tendencjami do wzdęć obowiązuje też lekkostrawna dieta na dwa dni przed USG jamy brzusznej. Na dobę przed badaniem należy przyjąć środek odgazowujący, dostępny bez recepty.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej dziecka?

Badanie USG jamy brzusznej dziecka również wymaga odpowiedniego przygotowania. Niemowlęta i noworodki nie powinny być pojone i karmione na ok. 1-1,5 h przed ultrasonografią. Aby ocenić odźwiernik, należy przynieść ze sobą mleko w butelce. Pacjenci w wieku 1-5 lat mogą zjeść ostatni posiłek najpóźniej 2 godziny przed badaniem. Dzieci powyżej 5. roku życia powinny być poddane badaniu 4 godziny po ostatnim posiłku. W przypadku młodzieży od powyżej 15. roku życia, badanie USG jamy brzusznej wykonać można ok. 6 godzin po jedzeniu. Jeżeli dziecko ma tendencję do zdjęć, zgodnie z zaleceniami lekarskimi można podać mu Espumisan. W zależności od problemu, należy przynieść wyniki poprzednich USG lub wyniki innych badań.

Co należy zabrać ze sobą na badanie USG jamy brzusznej?

Przed badaniem USG jamy brzusznej należy okazać aktualne skierowanie. Konieczne są poprzednie wyniki badań diagnostycznych, włącznie z opisem oraz płytami. Powinno się również zabrać wyniki badań laboratoryjnych, wypisy ze szpitala oraz dowód osobisty. Osoby niepełnoletnie muszą zgłosić się na badanie z rodzicem, bądź też opiekunem posiadającym oryginał dokumentu potwierdzającego prawo do opieki. Niezbędna jest również książeczka zdrowia dziecka. Warto pamiętać, że jedynie przeciwwskazanie bezwzględne do badania to obecność uszkodzeń kości, otwartych ran części miękkich, oparzeń oraz otwartych infekcji w miejscu badania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnych ultrasonografów medycznych i weterynaryjnych. 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również