|   | 

Jak wybrać busolę?

Pomimo tego, że busola i kompas uważane są przez wielu za przedmioty z przeszłości, wciąż pozostają w użytku. Mogą także pełnić rolę wspaniałej pamiątki czy zdobić wnętrze domu, np. jako souvenir na biurku. Jednak przede wszystkim to produkty niezwykle praktyczne, których głównym zadaniem jest wyznaczanie kierunku bieguna magnetycznego. Co warto wiedzieć o busolach, aby zaopatrzyć się w dobry wyrób?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że busola i kompas to nie do końca te same produkty. Bez wątpienia oba pełnią rolę narzędzia nawigacyjnego, ale przyjmuje się, że busola jest nieco rozbudowanym kompasem. Busola posiada bowiem nie tylko podziałkę i igłę magnetyczną, ale także urządzenie służące do celowania, które pomaga w wyznaczeniu azymutu. Niekiedy busola dodatkowo wyposażona jest również w lusterko – ułatwia to jednoczesne kontrolowanie igły i celowanie.

Busola – dla kogo?

W dobie urządzeń elektronicznych można zastanawiać się, po co komuś taki przestrzały sprzęt jak busola lub kompas. Warto jednak zdać sobie sprawę, że elektronika potrzebuje zasilania, a ono nie zawsze jest dostępne w terenie. W takim wypadku busola może okazać się niezastąpiona. To właśnie dzięki busoli można dokładnie określić trasę, by dotrzeć do punku docelowego. Jakim osobom najbardziej przyda się tego typu urządzenie?

  • Turystom pieszym, np. wędrującym po górach.
  • Traperom i trekkingowcom.
  • Ratownikom i służbom lawinowym.
  • Przewodnikom.
  • Żeglarzom.
  • Geodetom.

Zalety busoli

Busola magnetyczna ma znaczą przewagę np. nad kompasem elektronicznym. Owszem, ten drugi przyrząd jest prostszy w obsłudze, dokładniejszy i nie ulega zakłóceniom, ale też może dojść do jego awarii. Busola magnetyczna nie wymaga ładowania czy baterii, działa wszędzie i niezależnie od pogody. Podczas wędrowania po górach, zwłaszcza w przypadku kilkudniowych wypadów, dostęp do prądu jest mocno ograniczony. Właściciel busoli nie musi się o to martwić – wystarczy tylko wyciągnąć mapę i z łatwością określi się drogę do celu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie busoli?

Busola nie jest przedmiotem, który kupuje się często. Dlatego też wybór odpowiedniego produktu może okazać się trudny. Na samym początku należy dobrze poznać zasady posługiwania się busolą, aby w ogóle stała się przyrządem funkcjonalnym. Warto także pamiętać, że busola wykonana na półkuli północnej nie będzie działać na półkuli południowej oraz dowiedzieć się nieco o deklinacji magnetycznej. Kiedy już posiądzie się wiedzę z zakresu odczytywania busoli, można zakupić odpowiedni produkt i wyruszyć w drogę. Jaka busola najlepiej sprawdzi się w terenie?

  1. Najlepiej wybrać produkt prosty, bez dodatkowych ulepszeń, które ostatecznie okazują się najczęściej zupełnie bezużyteczne.
  2. Busola nie musi być idealnie precyzyjna. Zazwyczaj wystarczy średnia dokładność pomiarów, aby trafić do określonego punktu, zwłaszcza w przypadku trekkingu. Najlepiej wybierać modele wskazujące północ z dokładnością około 5 stopni.
  3. Dobra busola powinna być także wykonana z wytrzymałych materiałów, mieć dość szybki czas reakcji igły i dobrze widoczną podziałkę, aby zapewnić łatwość odczytu.
  4. Jeśli busola ma jedynie pełnić rolę souveniru, powinna być estetyczna, np. umiejscowiona w eleganckim, drewnianym pudełku.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również