|   | 

Witamina C

Nasze mamy i babcie od zawsze powtarzały nam jak ważna w naszej diecie jest witamina C. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zwracano szczególną uwagę na to, by regularnie przyjmować tę małą żółtą tabletkę, która miała nas uchronić przed przeziębieniami. Oczywiście jest to stwierdzenie zgodne z prawdą, biorąc pod uwagę fakt, iż witamina C stymuluje nasz układ odpornościowy do lepszego działania.

Nie wystarczy jednak pójść do apteki i poprosić o jakąkolwiek witaminę C. Okazuje się bowiem, że w większości przypadków do naszych rąk trafia kwas askorbinowy albo L-askorbinowy. Rzecz jasna nie jest to witamina C, a jedynie naturalnie występujący w niej izolat. Pełnowartościowa naturalna witamina C zawiera poza tym takie substancje jak rutyna, bioflawonoidy, tyrozynazy oraz askobinogen, które sprawiają, że proces roboczy witaminy w naszym organizmie może przebiec pomyślnie. Jeśli natomiast zabraknie któregokolwiek z tego typu składników, aktywność witaminy C jest zupełnie zawieszona.

Jak zatem można się domyślić kwas askorbinowy nie będzie działał tak jak witamina C, gdyż jest syntetyczny. Choć występuje w jej naturalnej postaci to spełnia jedynie rolę substancji ochraniającej pozostałe składniki.

W naturalnej witaminie C znajdziemy wszystkie wymienione wcześniej składniki, które mają wpływ na właściwy przebieg wielu funkcji organicznych. Oprócz tego, witamina ta jest lewoskrętna, dzięki czemu są one dobrze przyswajane przez nasz organizm. Witamina C bierze udział w przemianach tyrozyny i syntezie steroidów nadnerczowych, a także pozwala na utrzymanie odpowiedniego potencjału oksydacyjnego w naszych komórkach. 

cytryna, dawka witaminy C


Niestety nasz organizm nie produkuje witaminy C, dlatego powinniśmy regularnie przyjmować pożywienie lub suplementy, które nam ją dostarczą. Jeśli w naszym ciele wystąpi jednak niedobór witaminy C, może się to objawiać na przykład:

- osłabieniem

- boleściami w mięśniach oraz stawach

- częstszym pojawianiem się siniaków

- słabszym gojeniem się ran

- brakiem apetytu

- krwawieniem oraz rozpulchnieniem dziąseł

Oczywiście są to niektóre objawy niedoboru witaminy C, gdyż w skrajnych przypadkach może nawet wystąpić szkorbut czy inne choroby wyniszczające ludzki organizm.

Dowiedz się o naturalnej iwtaminie C i jej zaletach na portalu: 

Niestety, zjedzenie owocu bogatego w witaminę C, czy wypicie szklanki soku dziennie nie jest już wystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na ten ważny składnik. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości suplement, który zawiera rzecz jasna naturalną witaminę C. Godne polecenia są chociażby produkty, które w swoim składzie mają acerolę. Jeden jej owoc ma w sobie tyle witaminy C co kilogram cytryn, a do tego ma ona działanie oksydacyjne, dzięki czemu świetnie uelastycznia naszą skórę i hamuje procesy jej starzenia się.

Acerola to oczywiście nie jedyny owoc godny naszej uwagi w kontekście zawartości naturalnej witaminy C. Jej duże pokłady ukryte są także chociażby w owocach dzikiej róży, które także oczyszczają nasze ciało i poprawiają jego witalność.

Najwięcej naturalnej witaminy C znajdziemy jednak w „superjagodach” jak nazywane są jagody CamuCamu. Świeże owoce tej rośliny mają około 2500 mg tego składnika w 100 gramach.

Jeśli zatem mamy zamiar przyjmować jakiekolwiek suplementy, pamiętajmy aby kupować tylko te produkty, które składają się wyłącznie z naturalnych składników. Tylko one bowiem mogą nam zagwarantować, iż nie będą nam groziły niedobory najważniejszych substancji w naszym organizmie.

 

Zobacz również