|   | 

Poranne mdłości i brak miesiączki, czyli pierwsze objawy ciąży

Przyjęło się, że brak krwawienia i mdłości to najczęstsze objawy ciąży. Często występują one już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne oznaki, które mogą wskazywać na ciążę. Które z objawów możemy tu jeszcze zaliczyć? Czy wszystkie z tych "dolegliwości" muszą pojawić się w trakcie ciąży?

Kiedy można zajść w ciążę?

Jeśli para stara się o dziecko, stosunek powinien odbywać się w dni płodne kobiety. Musi więc dość do owulacji, czyli jajeczkowania. Jest to moment, w którym komórka jajowa dojrzewa i opuszcza jajnik, a stamtąd kieruje się do macicy. Jeśli kobieta chce zajść w ciążę, komórka jajowa powinna być zapłodniona w ciągu 24 godzin od chwili jajeczkowania. Z racji tego, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet do 4 dni, przyjmuje się, że dni płodne występują już na 4 dni przed owulacją.

Mylące objawy grypy

Podwyższona temperatura i ogólne osłabienie czy nawet zawroty głowy to główne objawy, które często są bagatelizowane. Zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę wydaje nam się, że wyższa temperatura i zmęczenie to po prostu pierwsze symptomy choroby. Jesteśmy senne, osłabione, wiecznie zmęczone – łatwo pomylić te objawy. A jeśli do tego dojdą jeszcze mdłości czy wymioty, przypisujemy to popularnej jelitówce. No chyba że bardzo chcemy dziecka – wtedy każdy pojedynczy objaw kończy się kupnem testu ciążowego. Nie zdziwcie się więc, jeśli pójdziecie do lekarza, by przepisał Wam coś na grypę, a zamiast tego dostaniecie skierowanie do ginekologa.

Brak miesiączki i apetytu

Brak krwawienia to chyba pierwszy sygnał, po którym szybko lecimy do apteki, by kupić test ciążowy. Musimy jednak pamiętać, że bardzo często zamiast okresu pojawia się plamienie. Jest to wynik zagnieżdżania się zarodka w naszej macicy.

"Bardzo często takie niby krwawienie – bo jest ono mniej obfite i trwa krócej – poczytujemy jako miesiączkę" – przekonuje specjalista z portalu kobiecosc.info.

Te kobiety, u których miesiączki występują nieregularnie lub u których okres trwa bardzo krótko, mogą nawet nie zauważyć, że jest to objaw ciąży.

Warto tu jeszcze wspomnieć o apetycie u kobiet w ciąży. Przekonani jesteśmy, że stan błogosławiony to okres, kiedy przyszła mama je za dwóch. Oczywiście wiele kobiet ma zwiększony apetyt, ale są i takie, które całkowicie tracą ochotę na jedzenie. Czasami stajemy się bardziej wrażliwe na różne zapachy. Bywa więc, że danie, które do tej pory mogłyśmy pochłaniać bez ograniczeń, teraz wywołuje u nas mdłości. Nic dziwnego, że tracimy apetyt.

Huśtawki nastrojów – PMS czy jednak ciąża?

Na liście objawów znajdują się również popularne huśtawki nastrojów. W jednej chwili płaczemy ze śmiechu, w drugiej jesteśmy już smutne. Podobnie dzieje się również w trakcie napięcia przedmiesiączkowego, dlatego łatwo pomylić te symptomy. W przypadku ciąży ma to związek z działaniem progesteronu, który wpływa na zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy. 

Z PMS łatwo pomylić również inny objaw ciąży, a mianowicie nadwrażliwość piersi. W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu nasze piersi są bardziej nabrzmiałe i wrażliwe. Łatwo jednak zauważyć, że prócz tkliwości, będziemy mieć również do czynienia z powiększeniem się komórek gruczołowych, a więc i samych piersi.

Nie każda kobieta w ciąży ma wszystkie te objawy. Jeśli jednak macie do czynienia z większością, warto zrobić test ciążowy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również