|   | 

Sulfarinol

Sulfarinol jest lekiem, który jest stosowany w otolaryngologii oraz medycynie rodzinnej. Działa on na układ oddechowy, co pomaga likwidować przekrwienia oraz obrzęki błony śluzowej nosa. Lek ten można kupić w postaci kropli do nosa bez konieczności posiadania recepty.  

Kiedy stosować Sulfarinol?  

Lek służy głównie w objawowym leczeniu obrzęków błony śluzowej oraz nieżytu nosa, które spowodowane zostały przez zakażenie bakteryjne. Preparat łączy dwie substancje czynne: nafazolinę, która zmniejsza obrzęk powodując skurcz naczyń włosowatych oraz sulfatiazol, czyli środek o działaniu bakteriostatycznym.  

Odpowiednie dawkowanie leku  

W przypadku dorosłych oraz dzieci i młodzieży po ukończeniu 12 roku życia: przez 3-5 dni należy podawać co 4-6 godzin 1-2 krople leku bezpośrednio do każdego przewodu nosowego.  

Dodatkowe ostrzeżenia i przeciwwskazania  

Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają stosowanie Sulfarinolu należą:

  • wysychający nieżyt nosa,
  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wykorzystany do produkcji preparatu,
  • jaskra z zamykającym się kątem przesączania.

Preparat może być stosowany wyłącznie przez osoby po ukończeniu 12. roku życia

Preparat służy jedynie do stosowania do nosa. W przypadku nieustąpienia objawów bądź ich nasilenia należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zbyt długie stosowanie leku może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia oraz zapalenia błony śluzowej nosa.

Leczenie błony śluzowej nosa

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku występowania chorób układu krążenia (na przykład zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienia), cukrzycy, nadczynności tarczycy, stwardnienia tętnic mózgu, astmy oskrzelowej, guza chłonnego nadnerczy, leczenia inhibitorami MAO lub lekami przeciwdepresyjnymi oraz przy osobach w podeszłym wieku. Przed rozpoczęciem leczenia warto jest skonsultować się z lekarzem.

Leczenie należy natychmiast przerwać, jeżeli występują krwawienia z nosa, zmiany nabłonka, miejscowy ból oraz brak poprawy zdrowia.

Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia powinny powstrzymać się od stosowania preparatu z powodu braku niezbędnych danych, które stwierdziłyby jednoznacznie bezpieczeństwo ich stosowania. Lek może być podany tylko po konsultacji z lekarzem i wyłącznie w przypadku zajścia zdecydowanej konieczności.

Należy zachować również ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ stosowanie preparatu może spowodować powstanie działań niepożądanych, których skutkiem może być zaburzenie sprawności psychofizycznej kierowcy.

Do działań niepożądanych należą między innymi uczucie pieczenia, zwiększenie wydzielanie z nosa, kichanie oraz kłujący ból nosa.

Bardzo rzadko mogą pojawić się również: wzrost ciśnienia, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie czynności i kołatanie serca, osłabienie, nudności, senność. Dodatkowo w przypadku stosowania osób uczulonych na sulfonamidy oraz u dzieci przed 12 rokiem życia mogą wystąpić dodatkowe objawy uczuleniowe, takie jak wysypka czy obrzęk warg.

Sulfarinol nie powinien być stosowany z inhibitorami MAO oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...