|   | 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta dzieci?

Fizjoterapeuta to reprezentant zawodów medycznych, choć nie jest lekarzem. Aby móc tytułować się w taki sposób, należy ukończyć studia licencjackie lub magisterskie na kierunku fizjoterapia. Można też zdobyć kwalifikacje podczas czteroletnich studiów podyplomowych. Część fizjoterapeutów specjalizuje się też w ramach kierunku rehabilitacja, co daje im poszerzone kompetencje. Nie jest natomiast fizjoterapeutą osoba, która ukończyła różnego typu technika medyczne czy kursy specjalistyczne np. w zakresie masażu.

 

Fizjoterapia pediatryczna, czyli skoncentrowana na dzieciach jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się specjalizacji w ramach tego zawodu w Polsce. Wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na tego typu usługi, co jest efektem z jednej strony większej świadomości rodziców i większej wrażliwości na wczesne objawy dysfunkcji, a drugiej natomiast z coraz większą liczbą dzieci urodzonych jako wcześniaki – często wymagają one zaawansowanej rehabilitacji, której kluczowym elementem jest fizjoterapia umożliwiająca harmonijny rozwój fizyczny, co u dzieci urodzonych przedwcześnie wymaga wszechstronnego wsparcia.

 

Czym fizjoterapia różni się od rehabilitacji?

 

Często te dwa terminy błędnie używane są jako synonimy. Tymczasem rehabilitacja jest pojęciem zdecydowanie szerszym, określa ono całokształt działań, których celem jest przywrócenie dobrostanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego” - wyjaśnia fizjoterapeuta z serwisu http://fizjoterapeuta-dzieci.pl.

 

Oczywiście fizjoterapia może być i często jest elementem rehabilitacji, jednak często towarzyszą jej innego typu działania, w tym niekonwencjonalne, jak na przykład dogoterapia, czy hipoterapia, a także różnego rodzaju zabiegi lecznicze. W szczególnych sytuacjach rehabilitacja może się jednak ograniczać do zabiegów fizjoterapeutycznych.

Kiedy dziecko trafia do fizjoterapeuty?

 

Fizjoterapeuta dziecięcy przyjmuje najczęściej małych pacjentów, u których stwierdzono trudności rozwojowe. Diagnoza może dotyczyć już najwcześniejszego okresu życia – na fizjoterapię trafiają na przykład niemowlęta, u których stwierdzono asymetrię ciała czy trudności z opanowywaniem takich ruchów jak obracanie głowy, a następnie ciała, unoszenie głowy czy siadanie. Rzecz jasna normy określające czas, w jakich dziecko powinno nabywać te umiejętności są szerokie, jednak w razie zauważenia niepokojących objawów warto skonsultować się z fizjoterapeutą, bo im szybciej rozpocznie się terapię, tym jest ona krótsza i skuteczniejsza.

 

W przypadku nieco starszych pacjentów fizjoterapeuci także pracują z dziećmi mającymi trudności rozwojowe, wynikające np. z porażenia wczesnodziecięcego, wad postawy, ale też kontuzji.

 

Do fizjoterapeuty mogą się też zgłosić rodzice, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzymać, nosić i pielęgnować malucha. Wbrew pozorom nie wszyscy pediatrzy i położne mają aktualną wiedzę na ten temat, na co dowodem może być na przykład polecanie przez nich nosideł dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą. Tego typu konsultacje fizjoterapeutyczne dla rodziców stają się coraz popularniejsze, w myśl zasady, że najważniejsze to nie szkodzić.

Jakimi metodami pracują fizjoterapeuci dziecięcy?

 

U małych pacjentów kluczowa i najczęściej stosowana jest kinezyterapia, czyli leczenie poprzez ruch. W zależności od potrzeb konkretnego dziecka stosowane są też takie metody, jak NDT–Bobath czy metoda Vojty. Fizjoterapeuta może też sięgać po metody z zakresu integracji sensorycznej. Metod jest zresztą więcej, zawsze warto zapytać fizjoterapeutę o to, jak będzie przebiegała jego praca. Często elementem fizjoterapii są też ćwiczenia zalecane do wykonywania ich z dziećmi w domu.

Zobacz również