|   | 

Krztusiec - objawy, przyczyny, metody leczenia

Krztusiec, inaczej koklusz, to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Charakterystycznym objawem schorzenia jest silny i wyczerpujący kaszel. Krztusiec u dorosłych bardzo często mylony jest z astmą. Na koklusz mogą zachorować również dzieci, ale u najmłodszych może mieć on znacznie cięższy przebieg. Leczenie choroby opiera się na antybiotykoterapii. Uzupełnieniem terapii są leki przeciwkaszlowe.

Krztusiec - przyczyny

Koklusz to jedna z najbardziej zakaźnych chorób, którą wywołują pałeczki krztuśca Bordatella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, np. podczas kaszlu, mówienia, kichania czy bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną osobą.  Okres wylęgania choroby wynosi zazwyczaj 7-10 dni. Osoba chora na krztusiec może zarażać przez 6 tygodni trwania choroby.

Krztusiec - objawy

Charakterystycznym objawem krztuśca jest silny i męczący kaszel. W początkowej fazie choroby pojawiają się symptomy często mylone innymi schorzeniami, jak: stan podgorączkowy, zapalenie spojówek, suchy kaszel oraz katar. Po około 2 tygodniach od wystąpienia pierwszych niepokojących objawów kaszel nasila się, co może świadczyć, że doszło do zapalenia oskrzeli. Jeżeli napadom duszności towarzyszy jednocześnie świszczący oddech, który przypomina pianie koguta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpił krztusiec. Napady kaszlu mogą trwać nawet 10 tygodni i zdarzać się kilkanaście razy w ciągu dnia. W niektórych przypadkach kaszel jest tak silny, że powoduje wymioty, a nawet niekontrolowane oddawanie moczu lub kału.

Krztusiec u dzieci

Krztusiec najczęściej atakuje dzieci do 4. lat. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowląt, ponieważ matka nie jest w stanie przekazać swojemu dziecku biernej odporności na koklusz. Krztusiec u dzieci może nie wywoływać kaszlu, a zamiast niego pojawia się, np.: łzawienie, kichanie, problemy ze swobodnym oddychaniem czy bezdech. Ze względu na to, że koklusz grozi bezdechem, noworodki i niemowlęta powinny być leczone w szpitalu.

Krztusiec u dorosłych

Objawy krztuśca u dorosłych są często bagatelizowane, do czasu, gdy niegroźne pokasływanie zamienia się w duszący i intensywny kaszel. Przebieg kaszlu jest bardzo wyczerpujący i może prowadzić do wymiotów oraz drgawek. Zdarza się, że po zastosowaniu skutecznej antybiotykoterapii, kaszel może się jeszcze utrzymywać przez kilka tygodni i powrócić w momencie banalnej nawet infekcji.

Krztusiec - leczenie

Leczenie krztuśca polega na podawaniu odpowiednich dawek antybiotyków, które niszczą pałeczki Bordetella pertussis. Na czas choroby osoba zainfekowana powinna pozostać w domu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych osób drogą kropelkową. Chory musi dużo odpoczywać i zapewnić sobie lekkostrawną dietę bogatą w witaminy i cenne składniki odżywcze. Uzupełnieniem terapii są leki łagodzące kaszel.

Krztusiec u dzieci i dorosłych - powikłania

Krztusiec może wywoływać groźne dla zdrowia powikłania, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, np.: zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha środkowego. Rozwój choroby może prowadzić również do rozedmy płuc, silnych drgawek, krwawień układu nerwowego czy ropniaka opłucnej.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również