|   | 

Pulneo (fenspiryd) - syrop

Pulneo jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela.

Co zawiera i jak działa Pulneo?

Fenspiryd, który jest substancją czynną preparatu, blokuje receptory istaminowe typu 1, czyli receptory H1, a także wykazuje silne działanie spazmolityczne typu papawerynowego. Zdolność do wpływania na zmniejszenie wytwarzania mediatorów procesu zapalnego, do których należą wolne rodniki, TNF-alfa, cytokin, prostagladyn i leukotrieny odpowiada za działanie przeciwzapalne leku. Wiąże się to również z łagodzeniem typowych objawów zapalanych, do których należą obrzęk i podrażnienie, hamowaniem nadmiernego wydzielania śluzu w drzewie oskrzelowym, działaniem przeciwkaszlowym oraz przeciwdziałaniem skurczowy oskrzeli.

Kiedy stosować Pulneo?

Głównym zastosowaniem preparatu Pulneo jest leczenie objawowe podczas przebiegu chorób zapalnych płuc i oskrzeli, obejmujące kaszel i odkrztuszanie. Z uwagi na leczenie objawowe, ważne jest, by nie opóźniać stosowania antybiotyków, o ile istnieje potrzeba włączenia ich w leczenie.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania Pulneo. Obejmują one uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu wraz z nadwrażliwością na niego. Zabrania się również stosowania go u dzieci poniżej drugiego roku życia. Powstrzymać się od zażywania preparatu powinny się również kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Dawkowanie preparatu Pulneo

Ważne jest, by nie przekraczać zaleconych dawek, bowiem nie wpłynie to na przyspieszenie leczenia czy skuteczność leku, natomiast może zaszkodzić życiu lub zdrowiu. Sam preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego, podawany w formie syropu lub kropli. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem preparatu konieczna jest konsultacja u lekarza.

Przyjmowanie syropu

Dawkowanie preparatu w formie kropli doustnych:

Dorośli: 30–60 kropli 3 razy na dobę.

Dzieci po 2. roku życia: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj. dzieci o masie ciała mniejszej niż 10 kg: 10–20 kropli 2 razy na dobę; dzieci o masie ciała większej niż 10 kg: 20–40 kropli 3 razy na dobę.

Zabrania się stosowania u dzieci poniżej drugiego roku życia. Wskazane jest przyjmowanie kropli na początku spożywanego posiłku.

Dawkowanie preparatu w postaci syropu:

Dorośli: 45–90 ml na dobę.
Dzieci po 2. roku życia: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj. dzieci o masie ciała mniejszej niż 10 kg: 10–20 ml na dobę; dzieci o masie ciała większej niż 10 kg: 30–60 ml na dobę.
W przyjęciu odpowiedniej dawki pomoże dołączona do opakowania miarka.

Zabrania się stosowania u dzieci poniżej drugiego roku życia. Silnie rekomendowane jest przyjmowanie preparatu na początku posiłku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

W związku ze stosowaniem Pulneo mogą wystąpić niepożądane działania, które pojawiają się jedynie u niektórych spośród wszystkich osób spożywających preparat. Do działań niepożądanych należą: reakcje alergiczne (rumień, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, rumień przechodzący w trwałe przebarwienie, pokrzywka), problemy żołądkowo-jelitowe, bóle w nadbrzuszu, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, senność, nudności.

Spodziewane korzyści ze stosowania Pulneo są jednak z zasady większe niż szkody będące wynikiem działań niepożądanych.

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...