|   | 

Jak obchodzić się z raną, aby goiła się szybciej?

Każda rana potrzebuje czasu, aby się zagoić. W zależności od tego, jak będziemy z nią postępować może dojść do przyśpieszenia tego procesu, albo do jego wydłużenia. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc, kiedy pojawi się problem.

Czego unikać, kiedy pojawi się rana? Od czego zacząć?

Na temat ran i tego, jak należy z nimi postępować, istnieje wiele mitów. Niekiedy próbujemy pomóc sobie sami przy pomocy domowych metod. W efekcie bardzo często okazuje się to błędem. Warto jednak podkreślić, że nie można pozostawić skóry bez wsparcia. Kiedy naruszona zostaje bariera ochronna, wówczas zostaje otworzona droga do bakterii. A to już prosta droga do infekcji.

Dlatego zawsze pierwszym krokiem powinno być odkażenie takiej rany. Chodzi tu po prostu o przemycie jej odpowiednim środkiem antyseptycznym. Nie zaleca się natomiast tego, aby traktować taką ranę jodyną lub alkoholem. Wówczas może dojść do jeszcze większego podrażnienia, a nawet wysuszenia skóry. Wtedy będzie goić się jeszcze gorzej.

Duży błąd – niewłaściwe okłady

Błędem może być też zrobienie niewłaściwego okładu. Nigdy nie smarujemy takich miejsc tłuszczami. Chodzi tu o produkty takie jak masło, czy olej. W takiej sytuacji jeszcze bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo tego, że rana będzie goić się dłużej. W ten sposób potęguje się szansa na to, że powstanie trudna do usunięcia blizna.

Wśród powielanych mitów znalazł się także ten, że takie rany można okładać moczem. Czynności tej również trzeba się wystrzegać. Zwłaszcza że wówczas jeszcze bardziej narażamy skórę na podrażnienia, a to za sprawą zawartych w moczu soli mineralnych i amoniaku. Istnieje też ryzyko, że mogące znajdować się w moczu bakterie z rodziny E. coli lub Proteus doprowadzą do zakażenia rany.

Niewskazane jest ponadto przemywanie rany słoną wodą, a konkretnie wodą morską. Także i w tej cieczy mogą znaleźć się szkodliwe mikroorganizmy. Zabieg tego rodzaju przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Ciekawostką jest także to, że należy unikać substancji, jaką jest Deksapantenol. Sprawdza się on tylko i wyłącznie w przypadku oparzeń słonecznych. Dodatkowo istnieje tu ryzyko, że może dojść do uczulenia.

Jak szybko zagoić ranę? Zrób to z głową!

Po dokładnym oczyszczeniu rany wodą lub solą fizjologiczną, a także po jej dezynfekcji należy założyć właściwy opatrunek. Tu nie trzeba dużo, wystarczy po prostu plaster lub jałowy opatrunek. Jego typ uzależniony jest między innymi od rodzaju rany. Bardzo ważne jest ponadto to, aby nie zmieniać zbyt często takiego opatrunku. Standardowo powinno to być robione, co 2 do 3 dni. Natomiast, kiedy rana jest bardzo duża, nawet raz na tydzień.

Jak szybko zagoić ranę? To bardzo proste, nie należy w nią zbytnio ingerować. Bardzo często wystarczy zwyczajna dezynfekcja i prosty jałowy opatrunek. Jeżeli jednak pojawiają się komplikacje, wówczas konieczna może okazać się wizyta u specjalisty.

Zobacz również