|   | 

Etopiryna

Etopiryna jest preparatem używanym w medycynie szczególnie rodzinnej. Ma on za zadanie wyeliminować różnego rodzaje bóle, przede wszystkim ból głowy. Lek posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa on na ośrodkowy układ nerwowy. Lek ten znajdziemy pod postacią tabletek i kupimy bez recepty w aptece.

Wskazania do korzystania z leku Etopiryna

Substancje czynne tabletek Etopiryna : , kofeina,etenzamid,kwas acetylosalicylowy. Etopiryna działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, podaje się ją podczas bólów głowy lub tych przez zapalenie. Jest pomocna zwłaszcza przy umiarkowanie silnych bólach.

Polecane dawkowanie preparatu:

Lek jest w postaci kapsułek. Stosuje się go tylko i wyłącznie doustnie, zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na ulotce. Nie wolno brać więcej tabletek, nie podniesie to skuteczności leku, jednak może nie korzystnie wpłynąć na zdrowie. Gdy posiadasz jakieś pytanie czy wątpliwości dotyczące tego leku, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia; 1 do 2 kapsułek raz na dobę, lub jeśli zachodzi taka potrzeba co 8 godzin. U osoby dorosłej nie powinno przekraczać się więcej niż 6 tabletek na dobę,u dzieci 12 do 16 roku nie powinno się podawać leku w ilości więcej niż 6 kapsułek na dobę. Etopiryny nie można zażywać więcej niż parę dni.

Sposób stosowania:

Lek należy stosować doustnie. Kapsułki zażywać zaraz po zjedzonym posiłku, popijając wodą.

Sposoby na migrenę

Jak działa i co ma w składzie Etopiryna?

Etopiryna zawiera wiele składników, między innymi są to; salicylany,etenzamid,kofeinę i kwas acetylosalicynowy. Kwas acetylosalicylowy należy do niesteroidowych preparatów, działających przeciwzapalnie. Tak jak wiele NLPZ, jest środkiem przeciwzapalnym,przeciwbólowym,przeciwgorączkowym. Spowalnia on również agregację płytek krwi. Najważniejszą cechą tego kwasu jest hamowanie dynamizmu cyklooksygenaz, oraz enzymów które są aktywne w trakcie syntezy prostaglandyn i tromboksanu z lipidów błon komórkowych. Prostaglandyny pełnią ważną funkcję w trakcie powstawania stanu zapalnego, natomiast tromboksan zajmuje się stymulacją agregacji płytek krwi oraz skurczami naczyń krwionośnych.(mogą powodować zakrzepy czy zatory). Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny ma za zadanie zatrzymać powiększanie się syntezy prostaglandyn, a zahamowaniem syntezy tromboksanu zajmie się jego działanie przeciwagregacyjne.

Jeśli stosujemy kwas acetylosalicylowy w małych ilościach, może on zatrzymać aktywność płytkowej. Wtedy synteza tromboksanu, również zatrzymuje się i zmniejsza się możliwość agregacji płytek oraz zatrzymuje uzależniony od tromboksanu skurcz naczyń. Dynamiczność COX-1 zatrzymywana jest poprzez kwas acetylosalicylowy i nie da się tego odwrócić.Kwas pozostaje przez całe życie płytki krwi czyli ok, 9 dni. Efekt działanie leku przeciwzapalny i przeciwbólowy zależy od zatrzymywania aktywności spowodowanej stanem zapalnym COX-2 potrzebuje zażywania większych dawek kwasu acetylosalicylowego (przeważnie jest to 2-6g na 24h). Ważnym składnikiem Etopiryny jest również etenzamid. Należy on do pochodnych kwasu salicylowego, działa on przeciwbólowo w bólach przy stanach zapalnych. Natomiast ostatni składnik jakim jest kofeina, powoduje iż przeciwbólowe działanie salicylanów jest silniejsze,pobudza ona również nasz układ nerwowy.
 

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...