|   | 

Odzież piłkarska - jak wybrać strój piłkarski

Piłka nożna to sport najczęściej trenowany przez dzieci. Nic w tym dziwnego, bowiem do gry w piłkę wystarczy nieco przestrzeni i dwie bramki. Ponadto w Polsce dzięki programowi Orlik powstało mnóstwo boisk, na których teraz bez przeszkód mogą ćwiczyć przyszli piłkarze i piłkarki. W piłkę nożną chętnie grają też dorośli, gdyż jest to sport widowiskowy i skutecznie zwiększający kondycję. Aby móc grać w nogę, potrzebna jest odpowiednia odzież. Jak wybrać strój piłkarski?

Każdy piłkarz musi posiadać strój. Pozwala on nie tylko komfortowo uprawiać aktywność fizyczną, ale też stanowi wizytówkę danego gracza. Dzięki strojowi może też się identyfikować z drużyną, co pozytywnie wpływa na motywację. Kiepski strój, który szybko przemaka czy nie chroni od wiatru, będzie jedynie balastem przy treningu i może nawet zniechęcić do dalszej pracy. O wiele lepiej zainwestować w dobrą odzież, która pozwoli skupić się na grze, a nie na dyskomforcie spowodowanym spoconą koszulką czy rozdartymi spodenkami.

Najważniejsze elementy stroju piłkarza

Stroje piłkarskie zawsze powinny być dobrej jakości. W końcu jest to sport kontaktowy i niezwykle dynamiczny, w którym niejednokrotnie człowiek ląduje na ziemi. W związku z tym kiepska odzież szybko ulegnie zniszczeniu i trzeba będzie zakupić nowe ubrania. Oczywiście każdy powinien też o swój strój odpowiednio dbać: wyciągać go z torby zaraz po treningu i prać zgodnie z instrukcjami na metce. Każdy piłkarz, także grający amatorsko, powinien mieć w swojej sportowej garderobie takie ubrania jak:

 1. koszulka,
 2. spodenki,
 3. getry piłkarskie,
 4. podspodenki,
 5. legginsy,
 6. koszulka z długim rękawem.

Jak wybrać strój piłkarski?

Kiedy wiadomo już, w jakie elementy garderoby należy się zaopatrzyć, pora zastanowić się nad innymi, istotnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest materiał. Najlepsze stroje piłkarskie to takie, które skutecznie odprowadzają pot, pozostawiając skórę suchą, nawet jeśli ćwiczy się bardzo intensywnie. W związku z czym strój piłkarski powinien być termoaktywny. Do tego rodzaju odzieży stosuje się dzianiny syntetyczne, np. poliester lub polietylen. Nie poleca się strojów bawełnianych, które szybko nasiąkają wodą – jeśli trenuje się na dworze, może dojść nawet do przeziębienia.

Co jeszcze jest ważne? W przypadku strojów sportowych liczy się także rozmiar. Kluby sportowe najczęściej zamawiają jeden rozmiar odzieży, aby koszulki i spodenki pasowały każdemu zawodnikowi. Powoduje to tylko dyskomfort dla tych graczy, którzy są mniejsi od swoich kolegów z drużyny. Najlepiej decydować się więc na strój dopasowano do sylwetki i nie zbyt duży, ale też gwarantujący swobodę ruchów.

Design stroju piłkarskiego także ma znaczenie. W przypadku grania w klubie kolorystyka koszulek czy spodenek jest najczęściej z góry narzucona, ale jeśli ktoś gra dla własnej przyjemności, może wybrać strój o dowolnej barwie. Z całą pewnością stroje ciemniejsze będą łatwiejsze w pielęgnacji. Ponadto można zaopatrzyć się w koszulki z numerami i nazwiskami znanych zawodników. Dla młodych piłkarzy taka koszulka może stanowić świetną motywację do polepszania swoich umiejętności.

A co oprócz spodenek i koszulek? Getry to także „must have” każdego zawodnika. Powinny ściśle przylegać do nogi i mieć ściągacze, które będą je utrzymywać w jednym miejscu podczas gry. Ich zadaniem jest zabezpieczenie kostki oraz skuteczne ściskanie ochraniaczy. Dobre getry to takie, w których ma znaczenie, czy zakłada się je na nogę prawą, czy lewą. Ponadto powinny zapewniać dobrą wentylację.

Miłośnicy piłki nożnej powinni zainwestować nie tylko w dobre buty, ale i odzież. Pozwoli ona na efektywny i wygodny trening. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w termoaktywną koszulkę oraz spodenki, a także paroprzepuszczalne getry. W chłodniejsze dni przydadzą się legginsy i koszulki z długim rękawem. Dodatkowo warto zakupić podspodenki, które będą pełniły funkcję bielizny.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

 • Czym zajmuje się dentysta?

  Dentysta jest lekarzem, którego praktyka jest w dziedzinie stomatologii. Dotyczy to jamy ustnej, zębów, dziąseł i pokrewnych obszarów...

 • Ortopeda

  Ortopeda to specjalista zajmujący się zagadnieniami, które związane są z diagnozowaniem, rehabilitacją i leczeniem chorób związanych z...

 • Okulista - specjalista od oczu

  Okulistyka znana od wieków Każdy zdrowy człowiek posiada 5 zmysłów, którymi przyswaja zewnętrzne bodźce. Najwięcej informacji...