|   | 

Ortopeda

Ortopeda to specjalista zajmujący się zagadnieniami, które związane są z diagnozowaniem, rehabilitacją i leczeniem chorób związanych z narządami ruchu, takimi jak stawy, kości, czy mięśnie. Do jego obowiązków należy zabezpieczanie i leczenie miejsc urazu i bólu, rokowanie gojenia się urazów, a w szczególności dolegliwych złamań kości, zwichnięć wszelkich stawów oraz amputacji, czy protezowania.

Ortopeda również rozpoznaje i leczy obrażenia czaszkowo-mózgowe i kręgosłupa. Rozpoznawanie tkanki kostnej, wad postawy oraz wszelkich wad wrodzony również należy do jego kompetencji. 

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać ortopedą?

Rodzaj specjalizacji: specjalność lekarska podstawowa

Czas specjalizacji: 6 lat

Leczeniem jakich chorób zajmuje się ortopeda?

Ortopedia to praktyka zabiegowa, która opera się w szczególności na leczeniu wszelkich chorób ortopedycznych. Do czynności ortopedy należy leczenie wad postawy, zabiegi korygujące oraz takie, które leczą wszelkie dysfunkcje ruchu, leczenie zmian pourazowych i chorób reumatycznych oraz osteoporozy, która staje się coraz bardziej powszechna. 

Najpowszechniejszymi chorobami ruchu są:

  • wady postawy (stopa szpotawa, płaskostopie, skolioza, zwłaszcza wśród dzieci)
  • wady wrodzone (stopa końsko-szpotawa, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, wydrążona klatka piersiowa, klatka szewska)
  • urazy i choroby zapalne wszystkich kości (złamania, zwichnięcia, wszelkie infekcje)
  • wszelkie urazy stawów wewnętrznych (wliczając staw kolanowy, niestabilność)
  • chorobę Scheuermanna
  • choroby przeciążeniowe i martwice
  • chorobę zwyrodnieniową, zwłaszcza stawów
  • chronodromalację 

Leczenie ortopedyczne

Kiedy należy zwrócić się do lekarza ortopedy?

Do ortopedy bądź traumatologa należy się zwrócić tak naprawdę po każdym doznanym urazie, który spowodował w rezultacie silny ból lub nawet obrzęk kończyny. Właściwie wszelkie dolegliwości związane z narządem ruch powinny być jak najszybciej kierowane do ortopedy w celu szybkiej diagnozy i leczenia. 

Jakie są niepokojące objawy?

Obrzęk, silny ból, krwiak, patologiczna ruchomość kości, trzaskanie odłamków kości, dysfunkcje i zniekształcenia stawów, ból, asymetria kończyn. 

Na czym skupia się diagnostyka?

Po przeprowadzeniu dokładnego badania lekarz ortopeda powinien wiedzieć, która kość, bądź staw zostały uszkodzone. Zanim jednak przystąpi do leczenia, potwierdza swoje przypuszczenia aparatem RTG poprzez wykonanie zdjęcia obrazowego. Zazwyczaj jest to RTG. W przypadku urazów głowy wykonuję się tomografię komputerową. Leczenie wszelkich złamań polega na ustawieniu i usztywnieniu kości symetrycznie i w odpowiedniej pozycji. Rodzaj i grubość gipsu jest dobierana na postawie lokalizacji złamania. W ortopedii w przypadku bardzo skomplikowanych złamań stosuje się również protezy i implanty ortopedyczne. Dzięki nim ludzie mogą odzyskać pełną sprawność ruchową. Jest to jednak ingerencja chirurgiczna. Do implantów ortopedycznych zaliczamy wszelkiego rodzaju gwoździe, śruby, wkręty, druty, czy też płytki. To często konieczne. 

Zobacz również