|   | 

Sposób na długotrwałe nawilżenie skóry

Zapobiegają utracie wody, nawilżają, natłuszczają, tworzą barierę ochronną czy pomagają w regeneracji naskórka – to tylko niektóre zalety ich stosowania. Kiedy i dlaczego warto sięgać po emolienty nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych?

Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i słabo jeszcze wykształcona. Potrzebuje więc wzmożonej ochrony odpowiednimi preparatami jakimi są emoilenty. Doskonale sprawdzają się one także u dzieci i dorosłych ze skórą szczególnie wrażliwą, suchą, alergiczną, mało elastyczną, z problemami chorobowymi. Monika Pawelska Nowak, ekspert firmy Ziołolek, producenta emolientów serii Linomag, odpowiada na kilka pytań dotyczących tego typu preparatów.

Jakie zastosowanie mają emolienty?

Głównym zadaniem tego typu preparatów jest:

- tworzenie bariery ochronnej na skórze zapobiegającej wchłanianiu szkodliwych substancji z otoczenia,

- nawilżenie i natłuszczenie skóry,

- zwiększenie jej elastyczności i sprężystości,

- regeneracja naskórka,

- przywracanie chorej skórze naturalnej bariery ochronnej,

- wchłanianie wilgoci z otoczenia oraz zapobieganie jej utracie z naskórka,

- działają przeciwzapalnie,

- łagodzenie świądu i obrzęków.

Dla kogo są przeznaczone?

Emolienty są dedykowane szczególnie skórze z niewykształconą barierą ochronną, jak w przypadku niemowląt i dzieci. Powinny je także stosować osoby, których cera wymaga stałego nawilżania. Są istotnym elementem terapii wielu chorób zapalnych skóry przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Stosowane są w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku, zaburzeń rogowacenia, wyprysku przewlekłego i wielu chorób przebiegających ze świądem.

Zdrowa skóra

Czy pozwalają skórze oddychać?

Istnieje mylne przekonanie, że emolienty natłuszczając zatykają pory. Jednak prawdą jest, że nie wpływają ani na oddychanie zewnętrzne ani na oddychanie komórkowe skóry. Wręcz przeciwnie – odbudowują naturalną warstwę hydrolipidową skóry i chronią organizm przed utratą wody.

Czym się różnią od innych preparatów nawilżających?

Emolienty mają za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry oraz regenerację naskórka. Preparaty nawilżające z kolei najczęściej zawierają humektanty, mające na celu zwiększanie zawartość wody w warstwie rogowej naskórka.

Czy można stosować je latem?

Gdy jest gorąco skóra potrzebuje jeszcze więcej nawilżenia, gdyż narażona jest na nadmierne wysuszenie, podrażnienia, odparzenia i uczulenia. Wpływ na to mają promienie słoneczne, wysoka temperatura, klimatyzacja, a także wzmożona potliwość. Stosowanie emolientów w porze letniej wskazane jest zwłaszcza u dzieci, których skóra jest delikatna, skłonna do podrażnień i odparzeń. W okresie letnim warto szczególnie używać szamponów – emolientów, gdyż w tym czasie głowa bardziej się poci, a pot mocno podrażnia suchy i wrażliwy naskórek.

Co mają w składzie?

Emolienty składają się zazwyczaj z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, węglowodorów mineralnych, pochodnych mocznika, gliceryny oraz niektórych substancji naturalnych, jak lanolina czy wazelina. Nie zawierają natomiast wielu substancji dodatkowych, stosowanych zazwyczaj w kosmetykach, takich jak środki zapachowe, sztuczne barwniki czy środki konserwujące, które jeśli są konieczne to ogranicza się je do niezbędnego minimum. Emolienty się nie pienią, gdyż nie posiadają w składzie środków pieniących, które są zazwyczaj drażniące dla skóry i zmieniają jej odczyn pH.

W jakiej postaci są dostępne?

Emolienty można znaleźć w postaci maści, kremów, emulsji do ciała, balsamów, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, olejków do kąpieli, szamponów, a nawet pudrów. W zależności od konsystencji, mają inne funkcje i zastosowanie. Nie warto więc ograniczać się do stosowania tylko jednego rodzaju. Wybierzmy też jedną serię emolientów, gdyż jej poszczególne produkty skutecznie się uzupełniają.

Zobacz również