|   | 

Ibuprom (ibuprofen) - tabletki powlekane

Ibuprom jest to lek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu ogólnym.

Stosowanie Ibupromu

Substancją czynną zastosowaną w produkcji leku jest ibuprofen, który należy do grupy pochodnych kwasu propionowego. Ma on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany w wielu różnych przypadkach. Ibuprofen hamuje aktywność cyklooksygenaz, dzięki czemu wpływa na hamowanie rozwoju oraz powstania stanu zapalnego w organizmie. Dodatkowo, jest on w stanie zmniejszyć jego objawy, takie jak na przykład ból, podwyższona temperatura czy obrzęk ciała. 

Ibuprofen stosowany doustnie jest bardzo szybko wchłaniany przez organizm, zarówno przez żołądek, jak i przez jelito cienkie, dzięki czemu jego najwyższe stężenie we krwi może zostać uzyskane już do 2 godzin po spożyciu.

Odpowiednie dawkowanie preparatu

Ibuprom występuje w formie tabletek powlekanych, które służą do stosowania doustnego. Powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, bez przekraczania dozwolonych dziennych dawek, co może negatywnie wpłynąć na życie oraz zdrowie pacjenta.

Lek może być stosowany przez dorosłych oraz dzieci po ukończeniu 12. roku życia. Dozwolone dziennie spożycie wynosi 1-2 tabletki (200-400 mg) co 4 godziny przyjmowane po posiłkach. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek (1200 mg) na dobę.

Ibuprom jest przeznaczony do leczenia krótkotrwałego, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować go dłużej niż przez 3 dni. W przypadku dalszego występowania objawów bądź ich nasilenia, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Niewskazane jest również stosowanie preparatu u osób poniżej 12. roku życia.

Tabletki na ból kości

Stosowanie Ibupromu

Lek należy stosować między innymi w sytuacji wystąpienia bólów różnego pochodzenia o różnym nasileniu (na przykład bóle kości, stawów, zębów, bóle głowy czy okolicy lędźwiowo-krzyżowej), w gorączce (między innymi przy przeziębieniu, grypie czy innych chorobach zakaźnych) oraz przy bolesnym miesiączkowaniu.

Nie należy przyjmować Ibupromu w przypadku wystąpienia uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu. Do przeciwwskazań zalicza się więc między innymi nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) oraz inne niesteroidowe leki zapalne. Przyjmowanie leku w takiej sytuacji może prowadzić do napadów astmy, nieżytu błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.

Ibuprofen wraz ze swoimi metabolitami przenika przez łożysko, dlatego nie należy stosować go u kobiet będących w III trymestrze ciąży oraz matek karmiących piersią.

Preparat nie może być stosowany u osób, u których występuje czynna bądź przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienie lub perforacja, w tym po zastosowaniu NLPZ. Nie może być również łączony z innymi lekami przeciwzapalnymi. Przeciwwskazanie obejmuje również osoby z ciężką niewydolnością wątroby, serca oraz nerek, a także ze zwiększonym ryzykiem krwawienia.

Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku oraz potencjalne wystąpienie skutków ubocznych powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...