|   | 

Indica vs Sativa - działanie marihuany. Czym się różnią?

Marihuana jest wytwarzana z żeńskich kwiatostanów, znanych również jako "sensimilla", niezapylonych roślin konopi indyjskich. Entuzjaści konopi uważają, że efekty marihuany są ściśle związane z gatunkiem, z którego pochodzi. Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym gatunkom, Indica i Sativa.

Jaka jest różnica między Indica a Sativa?

Spór pomiędzy Cannabis Sativa a Cannabis Indica Lam. Debata ta trwa już od dłuższego czasu. Wielu naukowców zajmujących się konopiami indyjskimi uważa, że różnice w strukturze spowodowane pochodzeniem geograficznym są tak znaczące, że należy je traktować jako odrębne gatunki.

Cannabis Sativa ma dużą wysokość i luźne gałęzie. Liście są długie, wąskie i zaokrąglone. Łodygi składają się z wielu twardych włókien. Kwitnie przez dłuższy okres czasu. Kwiaty konopi Sativa są podłużne i puszyste. Charakteryzują się silnym ziemistym zapachem, któremu czasami towarzyszy aromat przypominający olej napędowy.
Cannabis Indica, roślina o średniej wysokości w kształcie stożka, zawiera znacznie mniejszą ilość włókna konopnego. Ma gęste gałęzie i szerokie liście. Indica kwitnie szybciej. Kwiatostany są gęste, ciężkie i sprężyste. Topy są słodko pachnące i często cytrusowe.

Okolicznościowe opinie na temat efektów Indica i Sativa

Obie odmiany marihuany są wspierane przez dużą grupę ludzi. Popularne teorie na temat efektów działania gatunków Cannabis są bardzo zróżnicowane. Przedstawiamy najczęściej wymieniane efekty palenia marihuany i cannabis sativa.

Sativa - działanie

Mówi się, że najlepsza sativa wytwarza "haj umysłowy", co oznacza, że wpływa bardziej na umysł niż na ciało. Jest preferowana przez tych, którzy wolą palić marihuanę w ciągu dnia.

 • Wywołuje energetyczny haj
 • Ma stymulujący wpływ na umysł
 • Zwiększa kreatywność
 • Motywuje do działania
 • Zwiększa gadatliwość
 • Ma działanie przeciwdepresyjne.

Indica - działanie

Indica jest znana z wywoływania haju, co oznacza, że wpływa na ciało i sprawia, że chcesz położyć się w wygodnym fotelu. Jest to preferowana odmiana marihuany dla tych, którzy lubią wieczorną i nocną konsumpcję konopi.

 • Spokój
 • Relaksuje ciało
 • Odpręża umysł
 • Zwiększa senność
 • Zwiększa apetyt
 • Działanie przeciwbólowe

Palenie marihuany

Jakie są prawdziwe efekty marihuany?

W społeczności konopnej dobrze wiadomo, że palenie marihuany ma różne skutki. Psychoaktywne kannabinoidy w obu odmianach są odpowiedzialne za efekty marihuany. Czy gatunek marihuany naprawdę determinuje jej działanie?

Dr Ethan Russo z International Institute of Cannabis and Cannabinoids jest zdania, że taka formuła jest nadużyciem. Według naukowca przynależność do któregokolwiek z tych gatunków odnosi się do składu chemicznego kwiatu konopi. Podobnego zdania jest dr Kymron DeCesare z kalifornijskiego Steep Hill Laboratory. Uważa on, że terminy Sativa lub Indica odnoszą się bardziej do cech fizycznych, a niekoniecznie do efektów rośliny.

Naukowcy sugerują nowe podejście do wyboru odpowiedniej odmiany konopi indyjskich, w oparciu o stosunek i ilość kannabinoidów, a także innych składników aktywnych modulujących nastrój.

Kannabinoidy i stany odurzenia

Różne kannabinoidy mają różne właściwości. Chociaż wszyscy zgadzają się, że THC wywołuje odurzenie, nie należy ignorować innych kannabinoidów. Chociaż prawdą jest, że wyższe poziomy THC wywołują silniejsze efekty niż inne kannabinoidy, interakcja między nimi może mieć inny efekt i może zrównoważyć nieporządane efekty związane z silnym odurzeniem. Potrzebne są badania w celu określenia efektów kannabinoidów stosowanych w różnych proporcjach.

Profil terpenowy w odmianach konopi indyjskich

Tak zwane efekty otoczenia, czyli wzajemne wsparcie między składnikami aktywnymi, jest również związane z działaniem konopi indyjskich. Ważnym składnikiem są terpeny, które są odpowiedzialne za aromat konopi. Terpeny są nie tylko odpowiedzialne za aromat, ale także mają subtelne działanie, które może pomóc zrównoważyć i wesprzeć efekty palenia marihuany. Pinen poprawia koncentrację, podczas gdy humulen zmniejsza apetyt. Terpeny, takie jak limonen, poprawiają nastrój. Nic dziwnego, że coraz częściej słyszymy o tym, że działanie marihuany zależy nie tylko od stężenia terpenów, ale także od ich stosunku do kannabinoidów.

Z tego powodu nie zawsze łatwo jest przypisać konkretne właściwości danemu gatunkowi. Konopie indyjskie to magiczna roślina, która ma wiele zastosowań. Ważne jest, aby podchodzić do nich z szacunkiem i zrozumieniem właściwości leczniczych, jakie mają naturalne składniki. Wymagają one wyjątkowego podejścia i szeroko zakrojonych badań. Konopie jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczą.

Zobacz również