|   | 

Skąd się bierze choroba alkoholowa? Jakie są jej mechanizmy?

Choroba alkoholowa ma wpływ na wszelkie obszary życia uzależnionej osoby. Alkohol zaburza samo funkcjonowanie emocjonalne oraz umysłowe, doprowadzając do powstawania trzech mechanizmów patologicznych, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Jakie są konkretnie mechanizmy choroby alkoholowej? Jakie są jej objawy? Jak leczyć chorobę alkoholową?

Mechanizmy choroby alkoholowej

Pierwszy mechanizm to mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Jest to najtrudniejszy mechanizm choroby alkoholowej do przełamania, ponieważ w sposób ten osoba uzależniona broni się przed utratą szacunki do samego siebie oraz niską samooceną. W fazie początkowej uzależnienia ten system służy do uzasadniania picia. Zarówno przed sobą, jak i przed otoczeniem. Osoba wybiórczo uzależniona postrzega wszelkie fakty związane z destrukcją alkoholową, tworzy przekonania dotyczące użyteczności oraz atrakcyjności alkoholu, prezentują wszelkie pozytywne strony spożywania alkoholu oraz także korzyści z tego płynące. Mechanizm ten odpowiada za unikanie odpowiedzialności, negacji faktów, manipulowanie czasem oraz także magicznej zmiany realiów.

Drugi mechanizm to mechanizm regulowania nałogowego uczuć. Mechanizm ten odpowiada za przekształcania się w pragnienie spożycia alkoholu różnorodnych emocjonalnych stanów - tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych, które powodują stres, napięcie oraz lęki.

Na końcu mamy do czynienia z mechanizmem rozproszonego oraz rozdwojonego "ja". Ten mechanizm dotyczy tożsamości uzależnionej osoby. W wyniku jego działania zdolności do kierowania postępowaniem oraz do podejmowania decyzji przez uzależnioną osobę zostają uszkodzone. Osoby uzależnione mają problemy z określeniem swojej własnej tożsamości oraz także indywidualności, ma mocno zaburzone poczucie wpływu na swoje postępowanie. Tenże mechanizm wpływa na poczucie swojej własnej wartości oraz sensu życia. Powoduje również trudności w ocenie własnego postępowania, tworząc niejednokrotnie złudne poczucie kontroli, omnipotencji oraz mocy.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Choroba alkoholowa - objawy i leczenie

Jakimi objawami charakteryzuje się choroba alkoholowa? Na pewno jest to głód alkoholowy, zespół abstynencyjny oraz upośledzenie kontroli. Do tego dochodzi także znacznie zwiększona tolerancja na alkohol. Osoba uzależniona musi spożywać cały czas coraz większe dawki alkoholu, aby odczuwać taki sam efekt co wcześniej.

Nie możemy zapominać o koncentracji życia na piciu oraz uporczywym piciu pomimo świadomości jego skutków. Osoby uzależnione także się zmagają ze stanami depresyjnymi. Nie tylko stanowią możliwy objaw, ale w co po niektórych przypadkach także przyczynę alkoholowej choroby. Jeśli nawet na początku alkohol jest dla nas rozweselaczem, to z czasem się staje kolejnym czynnikiem, który pogłębia depresyjny stan konkretnej osoby. Spożywanie regularne alkoholu powoduje obniżenie nastroju, prowadzić może także do samobójczych prób.

Choroba alkoholowa objawia się także paranoją alkoholową. Alkoholizm może poczynić spore straty w związku uzależnionej osoby. Staje się zazdrosna chorobliwie, ma częstsze wahania nastroju, chce bez żadnej przerwy kontrolować swoją drugą połówkę i oskarża ją o zdradę. Alkoholik prywatnie sprawdza wiadomości drugiej osoby, grzebie w jej prywatnych rzeczach, żąda tłumaczeń, które dotyczą czas przez nią spędzonego poza domem, może się nawet posunąć do śledzenia jej. Tenże rodzaj objawów osobno został sklasyfikowany jako zespół Otella.

Na sam koniec wspomnijmy także, że choroba alkoholowa objawia się otępieniem alkoholowym. Objaw ten pojawia się w fazie zaawansowanej alkoholizmu. Czasami po wielu latach picia, związany z zanikiem alkoholowym mózgu. U osoby z alkoholowym potępieniem dochodzi do bardzo silnego upośledzenia intelektualnych zdolności, chociaż w konkretnych przypadkach otępienie dawać może lżejsze lub silniejsze objawy. Otępienie alkoholowe ogólnie oznacza gorszą sprawność intelektualną i fizyczną.

A jak można leczyć chorobę alkoholową? Choroba alkoholowa rozpoczyna się od przerwania picia oraz wyeliminowania objawów odstawienia. Chory poddać się powinien terapii,w której z pomocą przychodzą ośrodki terapii uzależnień. Sprawdź prywatny ośrodek leczenia uzależnień https://dezyderata.com/. Dlatego leczenie alkoholowej choroby polega na połączeniu ze sobą alkoholowego odwyku oraz psychoterapii. Stosuje się pomocniczo także farmakoterapię. Aby osoba chora mogła odzyskać kontrolę nad swoim życiem, krokiem podstawowym jest uzyskanie przez niego świadomości problemu. Jednak nawet zaprzestanie całkowite picia nie likwiduje problemów alkoholizmu. Abstynencja raz podjęta powinna zostać utrzymana do końca życia.

Zobacz również