|   | 

Wspólne spacery z maluchem

Dzieci potrzebują świeżego powietrza i dostępu do słońca przez cały rok. Dzięki nim maluchy mogą się lepiej rozwijać i pozostać zdrowe. Ważne jest również oswajanie się z otaczającym je światem, co staje się szczególnie ważne wraz z nadejściem wiosny, gdy temperatura rośnie, za oknami króluje słońce i dzieci same chcą wychodzić z domu, by bawić się na świeżym powietrzu. Jednak z malutkim dzieckiem jest nieco trudniej, trzeba zabrać je ze sobą w wózku, pamiętając, by zapakować całą masę niezbędnych przedmiotów, by móc odpowiednio zadbać o maluszka w każdej sytuacji. Jak więc zorganizować spacer z noworodkiem, byście mogli wspólnie czerpać z niego przyjemność?

Przygotowanie do spaceru

Mając pod opieką niemowlaka bądź bardzo małe dziecko, nie można po prostu ubrać się i wyjść z domu. Rodzice muszą pamiętać o niezbędnych akcesoriach dla maluchów, jedzeniu i piciu, które będą im potrzebne nawet w trakcie krótszych wypraw. Dlatego też takie wyjście urasta do miana wielkiego wydarzenia, a na takie zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. Jednak może stanowić to problem, szczególnie przemęczonym, świeżo upieczonym rodzicom, którzy nie zdążyli nabrać jeszcze doświadczenia.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by przed wyjściem na spacer z dzieckiem stworzyć listę niezbędnych przedmiotów, które musisz ze sobą zabrać. Choć może się do wydawać praktyką nieco na wyrost, zawsze lepiej usystematyzować spacerowy niezbędnik, niż później martwić się o to, że czegoś zabrakło. Dlatego też, mając chwilę wolnego czasu, usiądź spokojnie, przemyśl, co chcesz robić z dzieckiem i jak wyglądały wasze dotychczasowe wspólne wyjścia. Następnie zapisuj przedmioty, które ze sobą bierzesz, których zabrakło i które uważasz, że mogłyby się przydać. Możesz stworzyć jedną uniwersalną listę, bądź kilka osobnych – na różne okazje czy poru roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że opuszczając dom, masz przy sobie wszystko, co może okazać się potrzebne do opieki nad niemowlakiem.

Pośród przedmiotów, o których nie powinno się zapomnieć, wychodząc z maluchem na dwór, znajdują się:

 • butelka z napojem;
 • coś do jedzenia (np. saszetka z domowym musem dla niemowląt);
 • pieluszki;
 • woreczki na pieluszki;
 • ubranko na zmianę;
 • zabawki;
 • osłonka przeciwsłoneczna i przeciw insektom;
 • nawilżające chusteczki.

Oprócz nich każdemu dziecku będzie potrzebne coś innego, dlatego pamiętaj, by kompletować zestaw na spacer w przemyślany sposób bazujący na własnych doświadczeniach.

Nie zapomnij również o tym, by zaopatrzyć się w najniezbędniejsza rzeczy – odpowiedni wózek dziecięcy, który sprawi, że zwykły spacer stanie się prawdziwą przygodą. W zależności od wieku dziecka i rodzaju aktywności, jaką podejmujesz z maluchem poza domem, wybierać można spośród różnych rodzajów wózków. Do najpopularniejszych należą:

 • gondola – głęboki wózek dla malutkich dzieci, który doskonale sprawdzi się zimą, izolując od mrozu, ale również ciepłymi porami roku. Jest w nim dużo miejsca, więc możesz zorganizować maluchowi wygodne miejsce do spania, uzupełniając je o dekoracje do wózka bądź takie zabawki, jak miś szumiś, które pomogą maluchowi usnąć na dworze. Dzięki dobrze zabudowanej konstrukcji dziecko będzie mogło w nim siadać i podziwiać świat, a ty nie będziesz się martwić, że wypadnie z jego wnętrza;
 • parasolka – zwana również spacerówką, to odkryty, lekki wózek wyposażony w pasy i miejsce na nóżki, w którym dziecko siedzi bądź znajduje się w pozycji półleżącej. Sprawdzi się doskonale w przypadku maluchów, które potrafią już chodzić i uwielbiają się bawić
 • wózek do biegania – doskonała propozycja dla aktywnych rodziców, którzy nie chcą rezygnować ze zdrowego trybu życia. Tego typu wózki są odpowiednio osłonięte, by podczas biegania nic nie uderzyło w malucha, oraz mają aerodynamiczny kształt, który zmniejsza opór wózka podczas biegu;
 • wózek rowerowy – kolejna propozycja dla aktywnych. Wózek rowerowy jest odpowiednio osłonięty i zawiera uniwersalny uchwyt, dzięki któremu bez trudu przymocujesz go do roweru. Dzięki niemu możesz zabrać dziecko na wycieczkę rowerową za miasto, by pokazać mu piękno natury.

Co robić z dzieckiem na spacerze?

W zależności od wieku dziecka zmieniają się również atrakcje, którymi można mu umilać wspólne wyjście na dwór. Jeżeli twój maluch potrafi już chodzić, zabierz go do parku czy na plac zabaw, gdzie będzie mógł pobawić się z rówieśnikami, rozwijając kompetencje społeczne i językowe, jak również poznawać otaczającą go roślinność i zwierzęta. Park to doskonałe miejsce również do zabaw terenowych, takich jak chowanego, ciuciubabka czy baba Jaga patrzy. Dzięki nim nauczysz pociechę, jak wykonywać polecenia, a także zapewnisz jej odpowiednią dawkę niezbędnego dla zdrowia ruchu. Wybierając się z dzieckiem na dwór, warto również zabrać ze sobą zabawki, które urozmaicą czas. Foremki do piaskownicy, dziecięce piłki, ulubione przytulanki czy nawet miękki kocyk i klocki, którymi pociecha będzie mogła się bawić na świeżym powietrzu, sprawią, że czas na dworze upłynie w bardzo przyjemnej atmosferze, a twoje dziecko chętnie będzie przygotowywać się na kolejne wspólne wyjście.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również