|   | 

Pediatra - co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony pediatrom. Czym zajmują się specjaliści wykonujący ten zawód? Co trzeba zrobić, aby zostać pediatrą? Zapraszamy do lektury.

Kto może zostać pediatrą?

Bez wątpienia każdy pediatra powinien posiadać odpowiednie umiejętności potwierdzone ukończeniem stosownych uczelni. Ponadto osoba wykonująca ten zawód musi również lubić pracę z dziećmi, które szybko wyczuwają czy dany lekarz jest do nich pozytywnie nastawiony.

W związku z tym pediatra powinien mieć odpowiednie podejście do pracy z małymi pacjentami. Musi być człowiekiem kontaktowym i optymistycznie podchodzący do rzeczywistości. Nie zaszkodzi posiadać poczucie humoru, które pozwoli rozładować nawet najbardziej napiętą atmosferę związaną z daną dolegliwością czy schorzeniem.

To jednak nie wszystko. Osoba wykonująca ten zawód powinna być również cierpliwa oraz opanowana. Wszystko dlatego, że najmłodsi są zazwyczaj trudnymi pacjentami. Przeważnie boją się chodzić do lekarzy i opowiadać im o swoich kłopotach ze zdrowiem. Pediatrzy muszą być tego świadomi i charakteryzować się wyrozumiałością.

Jak można zostać pediatrą?

Kluczowe jest ukończenie studiów medycznych, które trwają 6 lat. W trakcie ich trwania przyszli doktorzy decydują się na konkretną specjalizacja z pediatrii. Warto podkreślić, że po uzyskaniu dyplomu muszą również odbyć obowiązkowy staż. Kiedy go ukończą mają szansę dalej rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę w tej dziedzinie, aby uzyskać pełne prawo do wykonywania tego zawodu.

Dziecko u pediatry

Gdzie pediatra może wykonywać swój zawód?

Tak naprawdę doktor z taką specjalizacja może świadczyć swoje usługi we wszystkich placówkach medycznych - biorąc pod uwagę instytucje państwowe oraz prywatne. Ponadto pediatrzy często zatrudniani są także w szkołach (rzadziej w przedszkolach), aby tam leczyć małych pacjentów.

Warto wiedzieć, że wielu pediatrów otwiera również własne gabinety. Takie miejsca cieszą się zazwyczaj dużą popularnością wśród rodziców, którzy doceniają profesjonalizm świadczonych usług oraz brak długich kolejek.

Poza tym osoby wykonujące ten zawód często odwiedzają swoich pacjentów w ich domach (niezależnie od tego czy pracują w państwowych czy prywatnych placówkach).

Na czym polega codzienna praca pediatry?

Głównym zadaniem każdego pediatry jest sprawowanie opieki nad dziećmi oraz osobami, które nie ukończyły 18 roku życia. Doktorzy muszą systematycznie wykonywać swoim pacjentom badania okresowe oraz szczepienia ochronne. Często też wypisują skierowania do specjalistów z innych dziedzin (np.: do okulisty), jeśli zauważą takie objawy.

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pediatra to lekarz pierwszego kontaktu, którego głównym celem jest służenie dzieciom. Osoby wykonujące ten zawód diagnozują schorzenie i wprowadzają odpowiednie leczenie. Następnie kontrolują przebieg jego trwania, a w razie konieczności zmieniają listę niezbędnych medykamentów. Pediatrzy udzielają też pierwszej pomocy pacjentom, robią im opatrunki, wykonują zastrzyki i dokładają wszelkich starań, aby chorzy jak najszybciej wrócili do pełni zdrowia.

Zobacz również