|   | 

Biegunka u niemowlaka: objawy, leczenie, odwodnienie

Biegunka u małych dzieci i niemowląt jest bardzo niebezpieczna – może prowadzić do odwodnienia i utraty cennych elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowy transport wody w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie oraz poprawna i szybka reakcja.

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka?

Zdiagnozowanie biegunki u niemowlaka nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku dzieci karmionych piersią, stolec pojawia się niemal po każdym karmieniu. W momencie, gdy zauważymy zwiększenie częstotliwości kupki, jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Ponadto kupka będzie miała bardziej płynną konsystencję, pojawi się w niej śluz, czasem nawet krew, będzie bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Nieco inaczej sytuacja wygląda u maluchów karmionych mieszankami mlecznymi. Te wypróżniają się raz na dwie - trzy doby, więc już trzy kupki w ciągu 24 godzin są powodem do niepokoju. W kupce również mogą znajdować się śluz, ślady krwi oraz resztki niestrawionego pokarmu. Dzieci cierpiące na biegunkę są niespokojne, często płaczą i boli je brzuszek, co okazują prężąc się i wierzgając nóżkami. Wszystkie te symptomy są sygnałem, że należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, szczególnie, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, choć i tak nie warto czekać aż tak długo. 

Jak leczyć biegunkę?

Długotrwała i nieleczona biegunka może doprowadzić do poważnego odwodnienia, czyli sytuacji, w której do komórek i tkanek naszego malucha nie jest dostarczana odpowiednia ilość wody. Eksperci z portalu orsalit.pl ostrzegają, że może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca, spadku ciśnienia krwi, niewydolności nerek, drgawek, zaburzeń świadomości, a nawet śpiączki. Prawidłowa reakcja może więc uratować życie Twojemu dziecku. Co zrobić? Przede wszystkim niezwłocznie udać się do lekarza. Zaleca się także podawanie dużej ilości płynów, jeszcze przed wizytą. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko odwodnienia. Lekarz zapewne zaleci podanie dziecku Doustnych Płynów Nawadniających, zawierających m.in. elektrolity i glukozę. W zależności od wieku dziecka można również wprowadzić małe zmiany w diecie – podawać kleiki ryżowe, papki marchwiowe, białe pieczywo czy gotowane mięso z kurczaka. Należy pamiętać, że również wymioty mogą powodować poważne odwodnienie.

Lepiej zapobiegać!

Układ pokarmowy dzieci rozwija się jeszcze długo po narodzinach, dlatego narażony jest na wszelkiego rodzaju schorzenia wieku niemowlęcego. Zawsze jednak można zrobić coś, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki. Po pierwsze należy zawsze przechowywać odciągnięty pokarm w lodówce, w szczelnych pojemnikach. W przypadku mleka modyfikowanego stosować się do instrukcji producenta zamieszczonych na opakowaniu. Bardzo ważne jest dbanie o higienę – przed każdym przygotowaniem posiłku trzeba dokładnie myć ręce. Przy stosowaniu antybiotyków, podawaj maleństwu leki osłonowe zalecane przez lekarza, a niemowlę przed szóstym miesiącem życia warto zaszczepić przeciwko biegunce rotawirusowej. 

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również