|   | 

Okulista - specjalista od oczu

Okulistyka znana od wieków

Każdy zdrowy człowiek posiada 5 zmysłów, którymi przyswaja zewnętrzne bodźce. Najwięcej informacji otrzymujemy za pomocą narządów wzroku czyli oczu. To dzięki nim jesteśmy w stanie widzieć obiekty, oceniać ich odległość od naszej pozycji, widzimy czy obiekt się porusza. W związku z tym, że oczy przekazują tak wiele danych do naszego mózgu należy o nie szczególnie dbać, żeby nie zawodziły w trakcie długiego życia. Systematyczne kontrole okulistyczne są zatem podstawą w dbaniu o prawidłowe działanie wzroku.

Pierwsze wzmianki dotyczące okulistyki (nauki medycznej zajmującej się narządem wzroku) pochodzą ze starożytnego Egiptu. Już w tamtych czasach powstawały pierwsze projekty soczewek mających za zadanie poprawiać komfort widzenia. Soczewki te wykonywane były przeważnie z kryształów, między innymi berylu, który jest przezroczysty.
W dzisiejszych czasach możliwości korygowania lub leczenia wad wzroku są dużo większe. Oprócz nowoczesnych technologii badawczych istnieją również takie możliwości jak przeszczepy części narządów wzroku.

Dla kogo okulistyka?

Okulistą powinna zostać osoba, która cechuje się pewnymi predyspozycjami. Wśród nich możemy wyróżnić na przykład cierpliwość, chęć niesienia pomocy pacjentom, odpowiedzialność.

W związku z tym, że okulista jest lekarzem musi ukończyć studia medyczne ze specjalnością okulistyka.
Studia medyczne powinny wybierać osoby, które lubią naukę, lubią się rozwijać i poznawać nowe rzeczy. Jednocześnie dobrze byłoby, gdyby taka osoba posiadała predyspozycje w rozumieniu przedmiotów przyrodniczych. Studia medyczne to dopiero początek drogi ponieważ lekarz, który chce rzetelnie wykonywać swój zawód powinien uczyć się całe życie i poszerzać swoją wiedzę z danej dziedziny. Wybierając okulistykę należy również interesować się typowo tą dziedziną. Nie ma bowiem sensu, żeby okulistą została osoba, która interesuje się kończynami.

Wizyta u okulisty

Czym się zajmuje okulista?

Okulista w swojej pracy zajmuje się działaniem oczu, ich chorobami i nieprawidłowościami występującymi w funkcjonowaniu narządu wzroku. Wśród standardowych prac codziennych wyróżniamy przeprowadzanie badań oczu, diagnozowanie chorób, które następnie są przez okulistę leczona. W przypadku okulistów, mających zatrudnienie w szpitalach lub na uczelniach zdarza się, że do ich obowiązków należy również przeprowadzanie operacji narządów wzroku.

Zakres obowiązków okulisty zależy od jego miejsca zamieszkania i może obejmować swoim zakresem:

  • prowadzenie badań okulistycznych w celu diagnostyki choroby oraz kontroli stanu funkcjonowania oczu
  • prowadzenie rozmów z chorymi oraz rodziną mających za zadanie poinformowanie o sposobach leczenia, jego celowości i rokowaniach,
  • wydawanie skierowań na badania uzupełniające ułatwiające dalszą diagnostykę
    pobieranie próbek, które są przekazywane do dalszych badań (np. biochemicznych lub bakteriologicznych)
    zapoznanie się oraz analiza wyników badań
  • diagnozowanie chorób
  • prowadzenie leczenia oczu pacjentów oraz korygowanie powstałych wad wzroku poprzez dobieranie odpowiednich szkieł lub soczewek,
  • prowadzenie rehabilitacji pozabiegowych dla pacjentów, którzy byli poddawani zabiegom chirurgicznym,
  • przygotowywanie dokumentacji medycznej, wydawanie pacjentom skierowań lub recept,
  • wystawianie zwolnień lekarskich,
  • opiniowanie, wystawianie orzeczeń lekarskich,
  • przeprowadzanie konsultacji ze specjalistami z innych dziedzin medycznych,
  • prowadzenie działań promocyjnych w zakresie zdrowia oczu i zmniejszania ryzyka powstawania chorób narządów wzroku,
  • poszerzanie swojej wiedzy medycznej poprzez udział w szkoleniach, seminariach.

 

Zobacz również