|   | 

Kołdra obciążeniowa na co zwracać uwagę?

Zakup wyposażenia do pokoju dziecka wydaje się początkowo niezwykle prosty. Wielu rodziców uznaje, że wystarczy spasować poszczególne elementy pod względem kolorystycznym, podczas gdy jest to znacznie trudniejsze zadanie, niż początkowo się wydaje. Warto zastanowić się nad kolorystyką i wzornictwem, które będzie się tam znajdowało, ponieważ od niego w dużej mierze będzie zależny rozwój dziecka. Z pewnością dla naprawdę wielu osób będzie się to mogło wydawać prawdziwym zaskoczeniem, jednocześnie kolory i wzory wpływają na rozwój dziecka.

Kolory w pokoju malucha

Przyjęło się, że w pokoju, w którym mieszka chłopiec przeważającym kolorem jest niebieski, natomiast u dziewczynki różowy. Prawdą jest natomiast to, że każdy kolor spełnia jakąś swoją funkcję. I tak czerwony pobudza do działania, natomiast zielony uspakaja. Nie chodzi oczywiście o sam kolor, ponieważ bardzo duże znaczenie ma jego intensywność. Bardzo duże znaczenie ma więc przemyślenie tego typu koncepcji, jak i znalezienie rozwiązania, które się sprawdzi. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej przeróżnego rodzaju sklepów, które kolorystycznie mogą zaproponować właściwie wszystko. Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli dziecko cierpi na jakieś zaburzenia psychofizyczne, skompletowanie całego wyposażenia pokoju będzie mogło wydawać się znacznie trudniejsze. W zależności od tego, jakie są to zaburzenia, należałoby przygotować właściwe rozwiązanie i opracować koncepcję urządzania pokoju. I tak w przypadku ADHD poleca się zdecydowanie kolory spokojne. Wszelkiego rodzaju szarości, z delikatnymi przejaśnieniami bieli czy błękitów lub różu, podziałają na każde dziecko z takimi dolegliwościami korzystnie. Stawianie na szare tapety w białe chmurki to dość klasyczna opcja, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do takiej tapety można będzie dobrać meble w kolorze szarym lub białym, natomiast całość będzie mogła być wspomagana przez ozdoby w pastelowych kolorach.

Wyposażenie wspomagające rozwój

Wśród bardzo wielu produktów dostępnych na rynku, część z nich oprócz funkcji wizualnej spełnia również zadania praktyczne. Przykładem może być tutaj mata edukacyjna, która nie tylko wpływa na rozwój dziecka, ale ma ogromne znaczenie również dla samego wyglądu pokoju. W przypadku zaburzeń psychofizycznych nawet mata edukacyjna być we właściwej kolorystyce, o czym należy pamiętać przy kupowaniu. Ponadto bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kołdry obciążeniowej. Z jednej strony pełni ona funkcję maty, na której maluch może leżeć w ciągu dnia, z drugiej sprawdzi się jako klasyczna kołderka w tracie nocy czy nawet w czasie drzemki. Z pewnością kołdra obciążeniowa to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko boryka się z jakimiś zaburzeniami, ponieważ jej stosowanie jest naprawdę korzystne. Przede wszystkim jednak musi być ona dostosowana do konkretnego dziecka, gdyż tylko i wyłącznie dzięki temu można będzie zobaczyć efekty. Widoczne są już w czasie pierwszego użycia. Natomiast więcej na ten temat można poczytać pod linkiem: https://www.gazetamedycyna.pl/koldra-obciazeniowa-sensoryczna-co-to-jest-i-jak-stosowac/

Zobacz również