|   | 

Czym zajmuje się urolog?

Urolog to lekarz, do którego obowiązków należy zajmowanie się chorobami układu moczowo- płciowego. Wielu z nas niechętnie udaje się do tego specjalisty, ponieważ nie może pozbyć się uczucia wstydu i skrępowania. Jakie objawy należy uznać za wymagające konsultacji lekarskiej i jak wygląda wizyta u urologa?

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Przede wszystkim, należy przełamać swój strach. Urolog to lekarz jak każdy inny i jego zadaniem jest leczenie wszelkich dolegliwości związanych z układem moczowo- płciowym. Następnie, konieczne jest zadbanie o higienę osobistą. Warto zabrać ze sobą także wyniki badań (krwi oraz moczu), a także wyniki USG. Przygotuj listę objawów, które Cię niepokoją, by o wszystkich poinformować lekarza. Zapamiętaj lub zapisz nazwy wszystkich substancji leczniczych, które przyjmujesz (także ziół).

Wizyta u urologa

Co leczy urolog? Jakie objawy świadczą o chorobie? 

Jeżeli niepokoi Cię nieprawidłowe funkcjonowanie Twojego układu moczowo- płciowego, to jak najszybciej powinieneś udać się na konsultację do urologa. Urolog zajmuje się leczeniem problemów z pęcherzem, takich jak: popuszczanie moczu, czy też zaleganie moczu. Pomaga także w przypadku chorób zewnętrznych narządów płciowych, do których należy stulejka oraz wodniak jądra. Leczy stany zapalne narządów płciowych i stany zapalne dróg moczowych. Do urologa powinniśmy udać się również wtedy, gdy towarzyszy nam krwiomocz, kamica układu moczowego, a nawet torbiele nerek.

Zaburzenia erekcji to dolegliwość, która jest często wstydliwa dla mężczyzn, ale również powinna być skonsultowana z lekarzem. Urolog zajmuje się również leczeniem nowotworów, związanych z układem moczowo- płciowym: nowotworów jąder, pęcherza moczowego, nerek i prostaty. Jego zadanie polega także na niwelowaniu objawów takich schorzeń, jak żylaki powrózka nasiennego oraz łagodny przerost stercza.

Zobacz również