|   | 

Od marca kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim

W roku 2017 w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi w każdym gabinecie lekarskim i stomatologicznym kasa fiskalna będzie obowiązkowym elementem wyposażenia. Dotychczas obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczył lekarzy prowadzących własne praktyki o ile osiągali oni niewielki obrót.

Według starych przepisów lekarze przyjmujące wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadały własnej działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowych, nie musieli posiadać kasy fiskalnej. Kolejnym warunkiem jej braku był obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekraczający 20 tys. zł. Również lekarze dokumentujący każde świadczenie fakturą z danymi identyfikującymi odbiorcę były zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Co więcej, nie mogli oni przyjąć większej liczby pacjentów niż 20, natomiast sama liczba porad nie mogła przekraczać 50.

Z początkiem roku 2017 w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Finansów. To ono wprowadziło zasadę, że każda praktyka lekarska, która udziela świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowych musi posiadać kasę fiskalną. Osiągany obrót nie jest już czynnikiem zwalniającym z jej obecności w gabinecie.

Co to w praktyce oznacza? Każdy lekarz, który prowadzi własną praktykę i osiąga nawet najmniejszy obrót w poprzednim roku kalendarzowym, będzie musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Rozporządzenie Ministra Finansów wyraźnie informuje, że ci podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej na rzeczy starych przepisów, byli z niego w rzeczywistości zwolnieni do 28 lutego 2015 roku.

Weź paragon na auto - wkrótce ruszy loteria fiskalna

Nowe przepisy oznaczają, że z obowiązku posiadania kasy fiskalnej będą zwolnione wyłącznie te praktyki lekarskie, które nie świadczą usług dla rolników ryczałtowych i osób fizycznych nieprowadzących swojej działalności. W praktyce natomiast oznacza to zwolnienie z obowiązku wyłącznie tych lekarzy, którzy świadczą swoje usługi w ramach kontraktu NFZ. Jedynie c lekarze bowiem nie rozliczają usług bezpośrednio z pacjentem.

Do nowelizacji ustawy bardzo negatywnie podchodzi samorząd lekarskie. Naczelna Izba lekarska utrzymuje, że podobne zmiany mogą doprowadzić do zamknięcia wielu prywatnych gabinetów, w tym i praktyk doświadczonych lekarzy. Może to dotyczyć szczególnie lekarzy emerytów, dla których kupno kasy, a następnie jej instalacja to z pewnością trudne zagadnienie. To właśnie ich gabinety mogą najbardziej ucierpieć na zmianach.

Reklama: https://www.zlotesklepy.pl/kategoria/zdrowie

Zobacz również