|   | 

Jak dbać o jakość mleka matki? Top 5 porad dla kobiet w okresie laktacji

Okres laktacji dla niektórych kobiet jest uciążliwy z powodu bólu jaki odczuwają w czasie ssania piersi przez dziecko, a dla innych jest to bardzo przyjemny czas, wszak w czasie karmienia wytwarza się oksytocyna, która to chemicznie wpływa na przywiązanie do maleństwa, a także dopamina, która powoduje podekscytowanie i blokuje negatywne emocje. Kobiety są różne i różnie reagują na karmienie, jednak faktem jest, że mleko matki w pierwszym okresie życia jest dla dziecka najlepsze. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 porad dla kobiet w okresie laktacji. Już teraz zdradzimy, że ważna jest dieta, którą można uzupełnić o Floradix – suplement dla kobiet w okresie laktacji.

Po pierwsze: nie musisz rezygnować z karmienia w okresie choroby, a także brania koniecznych leków

Nie jest prawdą, że w czasie gorączkowania nie można karmić dziecka piersią. Nawet 40 stopniowa gorączka nie jest przeciwwskazaniem. Co więcej w mleku matki znajdują się przeciwciała, co pozwoli dziecku zwalczyć ewentualną infekcję. Nie jest również prawdą, że branie leków przeciwbólowych i innych przepisanych przez lekarza jest przeciwwskazaniem do karmienia. O tym powinien zadecydować lekarz. Jak jednak dowodzą badania jedynie 4% leków dociera do pokarmu matki wraz z krwią, a przy 10% można mówić o jakimkolwiek negatywnym wpływie na zdrowie. Większe stężenie leków we krwi występuje w przypadku dożylnego podawania niż doustnego. Zawsze jednak trzeba skonsultować się z lekarzem, który też ustali odpowiednią dawkę leku.

Po drugie: kofeina źle wpływa na pobudliwość dziecka, jednak nie musisz rezygnować z niej całkowicie

Wiele kobiet całkowicie rezygnuje z picia kawy nie tylko w ciąży, ale również w okresie laktacji. W ciąży nadmiar kofeiny może doprowadzić nawet do poronienia, a w okresie laktacji do nadpobudliwości, płaczliwości i kłopotów z zasypianiem u dziecka. Maksymalna dawka kofeiny na jaką można sobie pozwolić to 300 mg, co odpowiada trzem herbatom albo dwóm filiżankom średnio mocnej kawy. Za to z alkoholu powinnaś zrezygnować. Wywołuje u dziecka senność, wymioty, a także nadmierne pocenie się. Może również powodować zaburzenia neurologiczne. Podobnie papierosy powinny pójść w odstawkę. Wypalenie 1-2 papierosów powoduje 10-krotne zwiększenie stężenia nikotyny w pokarmie. Jeśli między wypaleniem papierosa a karmieniem upłynęło jednak 12 godzin, to w pokarmie nie będą znajdować się substancje toksyczne.

Po trzecie: antykoncepcja a karmienie piersią

Podobnie jak w przypadku przyjmowania leków nie ma przeciwwskazań do stosowania środków antykoncepcyjnych. Trzeba jednak poprosić lekarza o tabletki z syntetycznym progesteronem, które można stosować w czasie laktacji. Te, które zawierają estrogeny nie są szkodliwe dla dziecka, jednak powodują osłabienie wytwarzania pokarmu.

Po czwarte: trening i dieta

W czasie laktacji nie ma przeciwwskazań do treningu, nawet tego intensywnego. Kwas mlekowy nie wpływa na ilość wytwarzanego pokarmu i jego jakość. Oczywiście jeśli karmienie następuje tuż po treningu to kwas mlekowy może znajdować się w pokarmie, jednak już 30 minut po nim jego stężenie będzie niższe, a różnica w smaku nieodczuwalna. Jeśli konieczne jest karmienie tuż po treningu wystarczy odciągnięcie odrobiny pokarmu z każdej piersi, wtedy również stężenie kwasu mlekowego zmaleje. Jeśli chodzi o dietę, to nie ma przeciwwskazań do spożywania określonego typu produktów. Można jeść warzywa strączkowe i nie będzie to w żaden sposób wpływać na wzdęcia u dziecka, wszak gazy gromadzą się w naszych jelitach, a nie we krwi. Nie trzeba również rezygnować z truskawek, orzechów i innych produktów, chyba, że jesteś na nie uczulona. Jeśli nie cierpisz na alergię pokarmową, to Twoje dziecko z dużym prawdopodobieństwem również nie będzie na nią cierpiało. Ważne jest spożywanie produktów bogatych w DHA, witaminy z grupy B i jod. Można również przyjmować suplementy np. Floridax zawierający żelazo i witaminy. Istotny jest fakt, że zawartość w mleku matki witaminy C, D i żelaza nie zależy od jej odżywania, gdyż organizm czerpie zapasy z okresu ciąży. Oczywiście nie można stosować przesadnie restrykcyjnych diet. Minimum to 1500 kcal dziennie. Trzeba również pić dużo płynów. Wszystkich produktów płynnych, w tym zup, należy spożywać od 2,5 do 3 litrów w okresie laktacji.

Po piąte: czy można zwiększyć laktację?

Sposobem na zwiększenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi nawet co 1-2 godziny. Można również stosować preparat na bazie słodu jęczmiennego, który pozytywnie wpływa na laktację.

Pamiętaj, że tylko 0,5 procent alergii stwierdzonych u dzieci związanych jest z dietą matki, dlatego nie powinnaś ograniczać żadnych grup produktów spożywczych w czasie karmienia. Oczywiście możesz obserwować swoje dziecko, gdyż faktem jest, że ostre potrawy wpływają na smak mleka, zatem widząc wyjątkową niechęć dziecka możesz pewne rzeczy wyeliminować. Faktem jest jednak, że zróżnicowana dieta sprawia, że dziecko szybciej przyzwyczaja się do różnych pokarmów w kolejnym okresie życia i chętniej je jada.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również