|   | 

Gdzie można kupić żywność ekologiczną?

W wielu większych sklepach stworzono specjalne sektory z żywnością ekologiczną. Czy jednak produkty ekologiczne można znaleźć tylko w dużych sklepach sieciowych? Na całe szczęście nie! YaaCool Eko powie nam, gdzie można je zakupić.

Wybierając produkty żywnościowe z dopiskiem „eko”, powinniśmy sprawdzić uważnie, co tak naprawdę kupujemy. Nie wszystkie produkty, które mają w nazwie słowa „naturalny, zdrowy, regionalny, organiczny, biologiczny, ekologiczny” są tak naprawdę produktami ekologicznymi. Warto mieć podstawowe informacje, dotyczące produkcji ekologicznej żywności i rolnictwa ekologicznego, a także znać wszystkie popularne oznaczenia ekologiczne. Takie znaki znajdziemy na opakowaniach i etykietach produktów. Dobrze jest również mieć wiedzę na temat certyfikatów ekologicznych, gdy już wszystko wiemy o ekologicznej żywności, możemy rozpocząć nasze zakupy, lecz gdzie się udać?

Produkty ekologiczne: sklepy sieciowe, hipermarkety, supermarkety, galerie handlowe, sklepy internetowe.

W znanych sklepach takich jak Carrefour,Selgross, Rossmann, Tesco, Auchan powstały już jakiś czas temu działy, na których znajdziemy ekologiczne i zdrowe produkty. Znajdziemy tam żywność z całego świata, a także Polskie wyroby z wielu regionów naszego kraju. Sklepy spożywcze znajdujące się na osiedlach oraz piekarnie, także posiadają w swoim asortymencie żywność eko. Bardzo łatwo można sprawdzić dostarczane do sklepów osiedlowych produkty, gdyż producentów i importerów, dostarczających produktów do takiego sklepu jest niewielka ilość.

zdrowe owoce i warzywa

Zdrowa żywość w sklepach

Zdrowe produkty spożywcze znajdziemy także w niewielkich miastach. Pamiętajmy jedna, iż słowo „zdrowe” nie oznacza zawsze „ekologiczne". Gdy, chcemy zakupić dobrej jakości żywność ekologiczną, należy sprawdzić, czy na jej opakowaniu umieszczone są odpowiednie znaki i oznaczenia. W razie potrzeby możemy także zapytać sprzedawcy, który odpowie na nasze pytania.

Jarmark z produktami ekologicznymi

Od jakiegoś czasu w naszym kraju, otwierane są stoiska na regionalnych targach. Organizowane są także jarmarki ze zdrową i ekologiczną żywnością. Znane jarmarki z takimi produktami to na przykład BioBazar albo Jarmark Toruński.

W niektórych miastach w Polsce organizowane są także co jakiś czas kiermasze i jarmarki ekologiczne. Jarmark ekologiczny w mieście Wrocław odbywa się dwa razy w roku. Kiermasz Otwarte Wrota to cykliczne zdarzenie odbywające się w naszej stolicy. W restauracjach i barach także organizowane są takie imprezy. Przykładem może być Wrocławska kawiarnia Falanster albo Warszawski klub Ósmy Dzień Tygodnia.

Kramy posiadające ekologiczne produkty zwłaszcza regionalne, odnajdziemy na targach, jarmarkach oraz takich imprezach jak dożynki, święta wina i miodu oraz innych imprezach, jakie organizowane są w większych miastach, ale i także w małych miejscowościach i na wsi. To dobra okazja do wypytania producenta odnośnie do wszystkich szczegółów dotyczących składu i produkcji danego produktu ekologicznego. Niestety uzyskanie takich informacji jest niemożliwe przy kupnie żywności przez internet.

Sklepy internetowe

Możemy także zakupić żywność ekologiczną przez internet. Jest ona oferowana na wielu stronach. Dostaniemy tam produkty z całego świata. Program OdRolnika.pl będzie w przyszłych latach obejmował bezpośrednią sprzedaż żywności ekologicznej na jarmarki, kiermasze, ale i także będzie oferował wysyłkę towarów i sprzedaż przez internet.

Wybierając żywność ekologiczną, pamiętajmy, że najlepiej wybierać produkty, które mają do pokonania krótką drogę, czyli te regionalne.

Zobacz również