|   | 

8 kroków do zdrowego odżywiania - dla dzieci i dorosłych

Czy chcesz promować zdrowe nawyki żywieniowe w swoim domu? To oczywiste, że zdrowe odżywianie jest ważne dla Twojej rodziny, ale obawiasz się, że nie będzie ona otwarta na ten pomysł. Co możesz zrobić, aby zdrowe posiłki były pyszne? Mamy 8 prostych kroków, które pomogą Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe w Twoim domu. Nie daj się zwariować!

Polacy podają trzy główne przyczyny swojego niezdrowego stylu życia: brak czasu, nieregularne nawyki żywieniowe oraz szybkie życie. Ciekawe jest to, że choć większość ludzi jest świadoma najlepszych sposobów na zdrowsze życie, tylko niewielka liczba osób faktycznie podejmuje działania i wprowadza te zasady w życie.

Dlaczego tak trudno jest wprowadzić zmiany w naszym codziennym menu? Jak przekonać samych siebie, że zdrowe jedzenie jest pyszne? Wreszcie, jak skłonić nasze dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

To trudne pytania, których nie będziemy ignorować.

Dzieci są lustrem naszych nawyków i zachowań. Jeśli nie dajemy dobrego przykładu, nie ma się co dziwić, że nasze dzieci wolą batoniki czy nuggetsy od zdrowych posiłków takich jak sałatki czy jabłka. Nawet najbardziej zaangażowani rodzice mogą mieć problem z nakłonieniem swoich dzieci do jedzenia zdrowszych posiłków niż ich rówieśnicy, nawet jeśli są bardzo świadomi zdrowego odżywiania. Warto. To co jemy razem będzie miało wpływ na styl życia naszych dzieci, a co najważniejsze na ich zdrowie.

Aby odnieść sukces, czyli zachęcić dzieci i ich rodziny do jedzenia zdrowej, nieprzetworzonej żywności, ważne jest, aby mieć plan. Oznacza to, że należy stworzyć kilka zasad i przestrzegać ich z całą rodziną. Musimy poświęcić swój czas na ustanowienie nowych nawyków. Powinniśmy również unikać gwałtownych zmian, które są wprowadzane z dnia na dzień. Nie tylko spowoduje to opór domowników, ale także doprowadzi do tego, że stracimy nasz entuzjazm.

Oto 8 prostych zasad, które pomogą Ci rozpocząć zdrowe odżywianie dla całej rodziny. Więcej porady wraz z przepisami na zdrowe i pyszne dania znajdziesz również na https://zdrowywilk.pl/

Jak zacząć wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe w naszym domu?

1. Planowanie posiłków

Planowanie to klucz do sukcesu. Kartka papieru i długopis to wszystko, czego potrzebujesz, aby zaplanować najważniejsze kroki. Zacznij od zaplanowania swoich posiłków. Lepiej zaplanować zdrowe modyfikacje istniejących już posiłków niż tworzyć nowe dania, które trudno przygotować każdego dnia.

Kiedy masz już jasny pomysł na nowe menu na najbliższe dni, czas na zakupy. Zapisz na kartce produkty, których potrzebujesz i zamów je z wyprzedzeniem. Wiele superfoods i produktów sypkich można kupić w niższych cenach online i dostarczyć bezpośrednio do domu. Jeśli to możliwe, kupuj owoce i warzywa od lokalnych sprzedawców na targach rolniczych lub bezpośrednio od rolnika.

2. Wprowadzaj stopniowe, ale konsekwentne zmiany.

Pamiętaj, że może powstać opór wobec radykalnych zmian. Nie wymuszaj niczego, ale stopniowo wprowadzaj zmiany w diecie lub nowe produkty. Zmodyfikuj swoje codzienne śniadania. Zamiast smażyć boczek na jajkach, możesz zrobić zapiekane jajka w koktajlach z szynką parmeńską. Zrób własną granolę z wykorzystaniem kakao lub karobu zamiast płatków czekoladowych Pomysłów i inspiracji jest wiele. Ważne jest, aby codziennie wprowadzać małe zmiany i pracować w kierunku swojego celu. Pytaj bliskich, co im się podoba, a co nie. Przyjmij konstruktywną krytykę jako wskazówkę i nie pozwól, by porażki Cię zniechęciły.

3. Porady dotyczące zdrowego podejścia i zaangażowania - czyli nie rób wszystkiego

Zrównoważone podejście i mówienie bliskim, dlaczego wprowadzasz zmiany, to świetny krok do rodzinnego sukcesu. Możesz nawet zaproponować im konkurs na super śniadanie. Każdy domownik (lub grupa w przypadku młodszych dzieci) przygotowuje swoje własne zdrowe śniadanie. Możesz wybrać jakiś temat lub listę składników. To spodoba się dzieciom, bo poczują się jak w serialu o zmaganiach kucharzy.

Zdrowe odżywianie

4. Nauka i eksperymenty

Stworzenie zdrowego menu, które zadowoli wszystkich członków Twojej rodziny może być trudne. Jedna osoba może nie lubić cebuli, a druga sałaty. Trzecia nie wyobraża sobie obiadu bez smażonego kotleta. Jak to wszystko pogodzić? Przecież robienie codziennie wielu wersji tego samego posiłku sprawi, że po tygodniu będziesz wyczerpany. Wszystkie Twoje zdrowe plany zostaną zrujnowane. Możesz użyć przypraw, aby przemycić smaki, których Twoi bliscy nie polubią. Na przykład, możesz zrobić kotlety mielone z mielonymi warzywami i grzybami. Aby były bardziej intensywne, możesz dodać starty serek o intensywnym smaku tofu lub tofu oraz te same przyprawy, które dodasz do tradycyjnych kotletów. Mięso mielone możesz zrobić nie mówiąc nikomu, że w daniu jest mięso, używając granulatu sojowego. Będą zdumieni! Śledź strony ze zdrowymi przepisami, zaglądaj na bloga Peep i inspiruj się!

5. Zadbaj o zdrowe przekąski i drugie śniadania.

Możesz niemal zagwarantować, że Twoje dzieci będą kupować słodycze i niezdrowe przekąski, jeśli dostaną niewielkie kwoty pieniędzy na drogę do szkoły. Możesz kontrolować, co Twoje dzieci jedzą w szkole, upewniając się, że mają zdrowe przekąski. Możesz przygotować słodkie orzechy, sałatkę owocową lub batonik z nasionami chia i kakao, a nawet prażony bób lub migdały. Dorośli domownicy również powinni być przygotowani z przekąskami. Zmniejszy to szansę, że po powrocie do domu zatrzymają się w kuchni na małe frytki lub szybki kebab.

6. Zastąp cukier i tłuszcze ich zdrowszymi odpowiednikami

Używaj zdrowych tłuszczów, takich jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek. Choć są droższe od tradycyjnych olejów, to używając ich zaoszczędzisz co najmniej połowę kalorii.

Możesz wyeliminować biały cukier ze swojej listy zakupów spożywczych. Prawdziwy miód to świetny sposób na słodzenie domowych deserów i śniadań. Możesz zastąpić cukier ksylitolem lub stewią, syropem klonowym lub nierafinowanym cukrem. Opcją jest również cukier kokosowy. Ma on wyjątkowy smak i może być stosowany w deserach, smoothie i ciepłych napojach. Staraj się zastępować cukier dodany owocami i orzechami.

7. Przygotuj różne posiłki. Gotuj na parze, zamiast smażyć.

Możesz częściej korzystać z piekarnika lub patelni grillowej. Zamiast panierować dania obiadowe, możesz użyć więcej przypraw i upiec. Frytkownica parowa to świetny sposób na beztłuszczowe, pyszne i szybkie posiłki. Polecamy najprostszą przystawkę do garnków do gotowania na parze. Szczególnie polecamy te bambusowe. Są ekologiczne i nadają gotowanym warzywom niepowtarzalny smak. Dodaj więcej przypraw do swoich warzyw. Możesz też zrobić swoją własną uniwersalną przyprawę, ucierając suszone warzywa z zielem angielskim i kilkoma liśćmi laurowymi.

8. Nie poddawaj się!

Pamiętaj, że nawet w chwilach słabości musisz pozwolić sobie i swojej rodzinie na rozwój. Zaakceptuj możliwość, że Twoje dziecko może nie lubić kapusty. Nie możesz niczego wymuszać! Nic nie osiągniesz, jeśli zrobisz z siebie żołnierza, który stoi na straży zdrowego odżywiania. Bądź wzorem do naśladowania dla swoich bliskich.

Zobacz również