|   | 

Leczenie rumienia - przyczyny jego powstawania

Rumień to uciążliwa, przewlekła choroba skórna dotykająca głównie osób między 30 a 50 rokiem życia. Czym objawia się rumień i co prowadzi do jego powstania? W jaki sposób można leczyć to uciążliwe schorzenie?

Czym jest rumień?

Trądzik różowaty, potocznie zwany rumieniem, to schorzenie skórne, objawiające się zaczerwienieniem twarzy, które może mieć związek z różnymi czynnikami. Należą do nich: zmiany temperatur, spożywanie gorących napojów, alkoholu lub przyprawy, a także zdenerwowanie, czy stres. Rumień obejmuje najczęściej środkową część twarzy – czoło, nos, policzki i brodę. Przebieg choroby jest przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji. Przyczyną powstawania rumienia są zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń – nieprawidłowe kurczenie się i rozszerzanie. Najbardziej zaawansowaną i zarazem końcową postacią choroby może być rhinophyma. Występuje ona bardzo rzadko i dotyka prawie wyłącznie mężczyzn. Polega na powstaniu zmian guzowatych w obrębie nosa, wynikających z przerostu jego tkanek. Osoby cierpiące na tę chorobę spotykają się często z krzywdzącą opinią, że wygląd ich nosa spowodowany jest nadużywaniem alkoholu. Objawy trądziku różowatego pojawiają się już w okresie młodzieńczym, jednakże wtedy są one przypisywane innym schorzeniom lub bagatelizowane. Jednak z czasem dochodzi do ich nasilenia. Początkowym objawem trądziku różowatego jest zaczerwieniona skóra twarzy. Później pojawiają się krostki i grudki oraz uporczywe swędzenie. W trądziku różowatym rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne. W zaawansowanej postaci trądzikowi towarzyszą guzki. U mężczyzn dodatkowo mogą nastąpić zmiany w strukturze nosa (przerost guzowaty).

trądzik różowaty

"Zmiany występujące w okresie rumieniowym nasilają się przede wszystkim pod wpływem stresu i silnego nasłonecznienia twarzy. Mogą jednak również sprzyjać im czynniki tj. picie alkoholu, korzystanie z sauny, spożywanie ciężkostrawnych potraw czy zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu całkowitego" (źródło: https://klinikamurano.com/oferta_leczenie-rumienia_59.html).

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

Rumień to schorzenie dotykające około 10% społeczeństwa. Głównie są to kobiety w wieku dojrzałym. Jeśli już jednak pojawia się u mężczyzn, ma przeważnie bardzo ostry przebieg. Trądzik różowaty występuje najczęściej u osób, które posiadają predyspozycje genetyczne do tego schorzenia. Chorobie sprzyjają również zaburzenia endokrynologiczne danej osoby. Rumień częściej występuje u osób ze skłonnością do alergii oraz cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Do przyczyn wystąpienia trądziku różowatego mogą się również zaliczać problemy żołądkowe oraz nieregularne wypróżnienia. Innym czynnikiem powodującym występowanie rumienia są zaburzenia hormonalne. Istnieje wiele czynników nasilających objawy rumienia. Zaliczamy do nich: alkohol, kofeinę, korzystanie z sauny, stresujący tryb życia, ostre i pikantne przyprawy oraz wysiłek fizyczny. Objawy trądziku różowatego mogą także ulec zaostrzeniu po kontakcie skóry z różnymi środkami chemicznymi i kosmetycznymi. Niektóre mydła, wody po goleniu, specyfiki zawierające w składzie alkohol mogą podrażniać skórę. Podobnie jest w wypadku silnych detergentów. Na skórę mogą również działać drażniąco leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Leczenie rumienia

Leczenie trądziku różowatego powinno być w każdym przypadku zindywidualizowane oraz dostosowane do występującego podtypu klinicznego, nasilenia zmian skórnych oraz dodatkowych czynników współistniejących. Jest to proces długotrwały, który w niektórych przypadkach może potrwać nawet dwa lata. W nowoczesnej dermatologii wykorzystywane są lasery naczyniowe, które przynoszą bardzo zadowalające efekty. W zwalczaniu rumienia bardzo ważna jest także profilaktyka i właściwa pielęgnacja skóry, polegająca na stosowaniu preparatów nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych a jednocześnie niezatykających porów, bez alkoholu i substancji zapachowych.

Materiał zewnętrzny, klinikamurano.com

Zobacz również