|   | 

Stoperan

Stoperan jest lekiem, który nabyć można bez recepty. Jego główne zadanie to leczenie pierwszych i kolejnych objawów biegunki. Jest on niezwykle szybki w swym działaniu, niekiedy już jedna dawka wystarczy, by poczuć się lepiej.

Stoperan ma więc za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom biegunki, na przykład osłabieniu organizmu czy odwodnieniu, które bywa groźne w przypadku dzieci.

Po Stoperan sięga się w Polsce najczęściej wśród leków przeciw biegunce.  Posiada on korztystny profil bezpieczeństwa, a stosowana w nim substancja lecznicza jest niezwykle skuteczna. Stąd też Światowe Towarzystwo Gastroenterologii (WGO) rekomenduje Stoperan do samodzielnego leczenia problemów z biegunką. 

W celu szybszego odzyskania sił po biegunce, warto również stosować elektrolity.

W jaki sposób działa Stoperan?

Działanie Stoperanu można odczuć już w trakcie pierwszej godzinie po jego zażyciu.Substancja lecznicza w nim zawarta, łączy się receptorami, które są w jelicie, w ten sposób uspakaja się ich perystaltykę, a także przeciwdziała konieczności częstego wypróżniania. Stoperan wpływa także korzystnie na wchłanianie wody z jelita, co zapobiega odwodnieniu i wpływa na konsystencję stolca.

Stoperan nie powoduje podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego, nie zmienia tez flory jelitowej i łagodnie działa na żołądek. 

Lek  zostaje metabolizowany w wątrobie, a także wydalony wraz z żółcią.

Leczenie biegunki

Dla kogo jest Stoperan?

Stoperan może być stosowany u dorosłych, osób w podeszłym wieku, a także u dzieci, które mają więcej niż 6 lat.

Stoperan może być stosowany zarówno w przypadku ostrej, jak i również przewlekłej biegunki. Zawiera on bowiem uniwersalną substancję, która przeciwdziała występowaniu biegunki. Jest też skuteczna w przypadku infekcyjnej biegunki, na przykład podczas grypy żołądkowej.

Lek ten bywa również skuteczny przy biegunkach, na które nie pomagają inne leki, które można zakupić bez recepty:

- przy alergiach pokarmowych,
-  podczas nietolerancji laktozy i glutenu,
- przy biegunce stresowej,
- w biegunce spowodowanej zespołem jelita drażliwego (IBS),
- czy też przy biegunce towarzyszącej cukrzycy.

Z powodzeniem można stosować Stoperan przez osoby, które leczą choroby przewlekłe, na przykład nadciśnienie czy cukrzycę. Nie wpływa on na skuteczność innych leków, może być więc stosowany także u kobiet, które stosują antykoncepcję.

Jak stosować Stoperan?

Stoperan można przyjmować nawet przy pierwszych objawach biegunki. Jego dawkowanie należy uzależnić od rodzaju biegunki czy też wieku pacjenta.

Pierwsza dawka to zwykle dwie kapsułki, bywa, że biegunka ustępuje już po pierwszej dawce.  

Kapsułki leku przyjmuje się w całości, jednak gdy ktoś ma problem z połykaniem, może rozpuścić zawartość w wodzie i wypić lek.

Dawki leku nie trzeba modyfikować w przypadku pacjentów z problemami z czynnością nerek.

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...