|   | 

Zatrucie pokarmowe u dziecka – profilaktyka i leczenie

Wakacyjne wyjazdy, zmiana sposobu odżywiania, wysokie temperatury i swobodna atmosfera – wszystko to sprzyja infekcjom układu pokarmowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zachowanie podstawowych zasad higieny i ostrożny wybór miejsc, w których się stołujemy, mogą obniżyć to ryzyko. Niestety często bywa tak, że nawet zachowując środki ostrożności, trudno będzie uniknąć problemów. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda zatrucie pokarmowe u dziecka i w jaki sposób można je leczyć.

Jak chronić się przed zatruciem pokarmowym?

Choć to organizmy dzieci są nieco bardziej narażone na tego rodzaju infekcje, to jednak zachowanie pewnych środków ostrożności na pewno wpłynie na bezpieczeństwo całej rodziny. Przede wszystkim: mycie rąk. Oczywiście konieczne po każdym skorzystaniu z toalety. Najlepiej jednak pamiętać o tym, by myć ręce po prostu około kilkunastu razy dziennie. Zwłaszcza gdy wracamy do domu z miasta lub po korzystaniu z miejsc publicznych. U dzieci mycie rąk jest konieczne też po zabawie na świeżym powietrzu, a zwłaszcza w piasku. O zatrucie pokarmowe u dziecka łatwo też latem, kiedy wybieramy się na urlop i częściej jemy w obcych miejscach. Tu warto uważać zarówno na niektóre restauracje, jak i budki z jedzeniem czy lodami. Przed złożeniem zamówienia najlepiej ocenić poziom czystości danego lokalu. Zwykle da się gołym okiem zauważyć rażące zaniedbania. Takich miejsc lepiej unikać. W przypadku lodów kupowanych w sklepach, warto sprawdzić, czy na opakowaniu nie ma szronu. Jego obecność może świadczyć o tym, że lody uległy rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu, co mogło otworzyć drogę bakteriom. Oczywiście sprawdzamy też daty ważności. Nie mniej istotne jest również mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem. To samo robimy z jajkami – warto je też dodatkowo wyparzyć we wrzątku.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe u dziecka?

Czasem nawet zachowując wszelkie środki ostrożności nie da się uniknąć zatruć pokarmowych. U dorosłych mogą one przechodzić łagodniej ze względu na w pełni wykształcony układ odpornościowy. Dzieci mają z tym więcej problemów. Podstawą jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Tu sprawdzi się woda, ale można też podawać lekko posłodzoną herbatę. Zawarte w niej garbniki dobrze podziałają na błonę śluzową, a glukoza doda osłabionemu organizmowi nieco sił. Dobrym rozwiązaniem będą ziołowe herbatki wspierające pracę układu pokarmowego, ale przy nudnościach i wymiotach lepiej unikać naparów z mięty. Przy zatruciach pokarmowych warto stosować także probiotyki. Flora bakteryjna jelit zostaje naruszona podczas gwałtownych objawów zatruć, dlatego warto spróbować przyspieszyć jej odbudowę. Przy pierwszych intensywnych objawach lepiej unikać podawania dziecku posiłków. Kiedy biegunka i wymioty staną się mniej dokuczliwe, można podać kleik ryżowy. Gdy stan dziecka nadal będzie ulegał poprawie, można wprowadzać do diety ryż z dodatkiem jabłek, jednak należy unikać nabiału. Organizm może mieć problem ze strawieniem laktozy. Jeżeli jednak objawy po 2-3 dniach nie zaczną ustępować, konieczna będzie konsultacja u lekarza. Utrzymujące się zatrucie pokarmowe może prowadzić do odwodnienia i wielu innych poważnych powikłań.

 

Artykuł partnera

Zobacz również