Koniec z impotencją, czas na sięgnięcie po leki z...
Problemem wielu mężczyzn jest impotencja, która może utrzymywać się przez długi czas, co niestety staje się frustrujące, obniża...
Ranigast Max jest lekiem, który służy do zahamowania kwasu solnego wydzielanego przez komórki błony śluzowej żołądka.
Skład oraz sposób działania
Substancją czynną wykorzystywaną do produkcji leku jest ranitydyna. Działa ona w sposób blokujący na receptory H2 (czyli receptory histaminowe typu drugiego), które znajdują się w błonie śluzowej żołądka. Dzięki temu hamują one wydzielanie przez nie kwasu solnego, co wpływa na zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego (zwiększa się jego poziom pH). Działanie ranitydyny wpływa hamująco na spoczynkowe wydzielanie kwasu, jak i na poposiłkowe, czyli występujące po spożyciu pokarmu. Ranitydyna jest substancją, która jest bardzo szybko wchłaniana przez organizm, dlatego działa ona niezwykle skutecznie. Maksymalne stężenie leku występuje już po dwóch godzinach od jego przyjęcia, zaś utrzymuje się on w organizmie do 12 godzin. Wydalana jest przede wszystkim przez nerki, w niezmienionej postaci oraz w pewnym stopniu w postaci metabolitów.
W jakich sytuacjach stosować Ranigast Max?
Lek ten wskazany jest w objawowym leczeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. składają się na to między innymi niestrawność (zaburzenia dyspeptyczne), nadkwaśność, zgaga czy ból w nadbrzuszu. Stosowany może być jedynie przez osoby, które ukończyły 16. rok życia.
Istnieją jednak różnego rodzaju przeciwwskazania, które uniemożliwiają przyjmowanie tego leku. Przede wszystkim nie może on być stosowany przez dzieci i młodzież przed 16. rokiem życia oraz przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zastosowanych w preparacie.
Odpowiednie dawkowanie
Ranigast Max występuje w formie tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Dawka maksymalna wynosi dwie tabletki (300 mg) na dobę dla dorosłych, a leku nie powinno się stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Przy ciągłym występowaniu dolegliwości należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
Zalecane dawki dziennie nie mogą być przekraczane, ponieważ nie wpływa to w żaden sposób na skuteczność leku, jednak może to mieć negatywne skutki dla zdrowia.
Szczególną ostrożność należy zachować również u osób, które cierpią na niewydolność nerek. W takiej sytuacji dawka powinna być w odpowiedni sposób zmniejszona, a pacjent musi skonsultować swoją decyzję z lekarzem.
Tabletki przyjmuje się niezależnie od posiłków, połykając je w całości, popijając wodą.
Możliwe działania niepożądane
Każdy lek może spowodować występowanie działań niepożądanych dla pacjenta. Nie występują one u każdej osoby, która stosuje dany preparat, jednak zazwyczaj korzyści z jego stosowania są znacznie wyższe, niż możliwe szkody.
Niezbyt często mogą wystąpić następujące objawy: zaparcia, nudności oraz bóle brzucha.
Rzadko lub bardzo rzadko występują również: zapalenie wątroby, zaburzenia hematologiczne (na przykład zmniejszenie liczby leukocytów), nadmierne pobudzenie, depresja, pobudzenie, bóle i zawroty głowy, omamy, biegunka, bóle mięśnie i stawów, zapalenie trzustki, ginekomastia, reakcje nadwrażliwości (na przykład gorączka, wysypka skórna, pokrzywka), mlekotok.
Bardzo rzadko może wystąpić zaburzenie częstotliwości rytmu serca oraz blok przedsionkowo-komorowy.
Problemem wielu mężczyzn jest impotencja, która może utrzymywać się przez długi czas, co niestety staje się frustrujące, obniża...
Zakażenia różnymi bakteriami oraz stany zapalane pochwy są bardzo częstym schorzeniem wielu kobiet. Aby przeciwdziałać tym schorzeniom...
Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...
Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...