|   | 

Arcalen

Jest to preparat do miejscowego stosowania w przypadku niewielkich stanów pourazowych, który chroni naczynia krwionośne i wzmacnia naczynia włosowate.

Co zawiera i w jaki sposób działa Arcalen?

Składnikami preparatu jest wyciąg z kwiatów arniki oraz nagietka, a także wyciąg z kory kasztanowca. Wykazują one działania ochronne w stosunku do naczyń krwionośnych,  zmniejszając przy tym przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Ponadto preparat działa również przeciwdźwiękowy i przeciwobrzękowo. Poprawia również elastyczność ścian naczyń krwionośnych, wykazując przy tym  działanie przeciwzapalne oraz gojące. Najczęściej stosowany jest w przypadku leczenia obrzęków oraz krwiaków po niezbyt intensywnych urazach.

Kiedy stosować Arcalen?

Tradycyjnie preparat ma zastosowanie przy niewielkich urazach, w celu przyśpieszenia gojenia się małych wylewów podskórnych, a więc siniaków. Ponadto sprawdza się przy obrzękach po mechanicznych urazach (na przykład stłuczeniach) czy też w przypadku bólów mięśniowych po intensywnym treningu sportowym.

Kiedy nie wolno stosować tego preparatu?

Zdarza się, że mimo wskazań do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. W przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, nie możesz go stosować. Również nie zaleca się stosowania preparatu w przypadku nadwrażliwości w stosunku do innych roślin z rodziny astrowatych.
Nie należy stosować na uszkodzoną skórę.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia.
Nie zaleca się stosowania preparatu również u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia.

Maść przeciwobrzękowa

Dawkowanie preparatu Arcalen

Preparat ma konsystencję maści, stąd też należy ją stosować miejscowo na skórę według zaleceń. Jeśli rodzą się wątpliwości co do sposobu stosowania preparatu, należy skonsultować to z lekarzem.

Dorośli i młodzież po 12. roku życia:

· małe urazy (stłuczenia, siniaki): należy smarować chore miejsce kilka razy na dobę
·  masaż po intensywnej aktywności fizycznej: należy stosować 3–4 g maści (około 5 cm preparatu)

Nie powinno się stosować maści u dzieci poniżej 12 roku życia, gdyż nie ma danych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tejże grupie.

Czy można stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach, nawet tych, które zakupione zostały bez recepty.
Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą towarzyszyć?

Podobnie jak inne leki, Arcalen również może posiadać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich osób, które stosują ten preparat. Zwykle też korzyści ze stosowania maści są większe, niż efekty działania niepożądanego.

Do działań niepożądanych należeć może miejscowa nadwrażliwość, a więc wysypka czy też zaczerwienie`skóry. W przypadku ich wystąpienia, należy oczywiście przerwać stosowanie tejże maści.
.

Zobacz również

  • Apap czyli paracetamol w kapsułkach

    Jak preparat apap wpływa na nasz organizm i co ma w składzie? Aktywną substancją tego leku jest Paracetamol. Działa on przeciwgorączkowo...

  • Scorbolamid

    Scorbolamid powstał w wyniku połączenia trzech środków: kwasu askorbinowego, rutozydu oraz salicylamidu. Lek ten znajduje swoje zastosowanie...