|   | 

Skutki uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu stanowi bardzo duży problem w Polsce, z którym mierzy się na co dzień ogromna liczba ludzi. Dlaczego dzieje się tak, że ludzie wpadają w alkoholizm? Jakie są skutki uzależnienia od alkoholu? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania powinien pomóc ten artykuł.

Dlaczego ludzie wpadają w alkoholizm?

Cóż, przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka i jest to zależne od wielu czynników. W przypadku rodzin patologicznych problem leży w braku odpowiedniego wychowania, a także nieustannym, bliskim kontakcie dziecka z innymi ludźmi, uzależnionymi od alkoholu. Człowiek może również poddać się nałogowi, posiadając słaby charakter i ulegając wpływie otoczenia, czy też nie radząc sobie z rzeczywistością, która go otacza. W alkoholizm można również wpaść w bardziej nieświadomy sposób poprzez odziedziczenie genów ze skłonnością do różnych nałogów. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że uzależnienie od alkoholu nie dotyczy tylko ludzi z marginesu społecznego, ale jest również problemem, który dotyka często osoby, posiadające wyższy status społeczny, a te fakty są często zapominane przez społeczeństwo.

Skutki uzależnienia od alkoholu

Skutki nadmiernego picia alkoholu mogą w znaczący sposób wpływać zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne uzależnionej osoby. Poza tym wiąże się on również z poważnymi konsekwencjami społecznymi. W kwestii fizycznych skutków należy wspomnieć o kardiomiopatii, czyli uszkodzeniu mięśnia sercowego, anemii alkoholowej oraz przewlekłym wapniejącym zapaleniu trzustki. Picie alkoholu w przesadnych ilościach może doprowadzić również do marskości wątroby, nadciśnienia, a także udaru mózgu. Co gorsza, może być to także przyczyna pojawienia się w organizmie osoby uzależnionej nowotworów. Poza tym alkoholizm prowadzi również do zaburzeń psychicznych takich jak depresja, omamy oraz ogromne problemy z pamięcią. Alkoholizm nie wróży też dobrze dla rodziny osoby uzależnionej. Może prowadzić bowiem do problemów finansowych, przemocy domowej wobec bliskich i w najgorszym wypadku do całkowitego jej rozpadu. Należy obalić również mit, który narósł wokół alkoholu oraz strefy seksualnej. Trzeba przyznać, że alkohol sprawia, że osoba nieśmiała staje się bardziej pewna siebie i zwiększa się automatycznie popęd seksualny, ale picie alkoholu w dużych ilościach zmniejsza również wydolność seksualną. Intensywne picie może też doprowadzić do znacznie gorszych konsekwencji jak obniżenie płodności oraz impotencja. W przypadku kobiet nadmierne spożywanie alkoholu może skutkować osłabieniem popędu seksualnego, zaburzeniem cyklu miesięcznego, a także wystąpieniem wczesnej menopauzy. Bardzo groźnym skutkiem alkoholizmu jest zatrucie alkoholowe, który może pojawić się, gdy dana osoba wypije ogromną ilość alkoholu w bardzo krótkim czasie. Ów zatrucie może być przyczyną nawet śmierci takiej osoby.

Alkoholizm trzeba leczyć

Jak widać, że alkoholizm niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Nie wolno lekceważyć uzależnienia od alkoholu. Zgłoś się do terapeuty uzależnień i opowiedz mu o swoim problemie. Więcej na stronie: https://osrodkiterapeutyczne.pl/uzaleznienie/iwht/alkoholizm-choroba-zdradliwa.html

Zobacz również